Zdanění právnických osob v České republice a v Rakousku

Autor(ka) práce: Anděrová, Veronika
Vedoucí práce: Finardi, Savina
Oponenti práce: Kábelová, Lucie
Tato bakalářská práce si klade za cíl zjistit a porovnat daňové zatížení právnických osob z hlediska daně z příjmů korporací v České republice a v Rakousku. Skládá se ze dvou částí. První je věnována představení konstrukce korporátní daně v obou státech. V druhé části je porovnána daňová zátěž s pomocí skutečných a fiktivních ukazatelů. Z analýzy všech získaných hodnot jsem zjistila, že větší zatížení příjmů korporací je v Rakousku. Pro konkrétní společnosti ale můžou být směrodatné další aspekty, jako například možnost skupinového zdanění v Rakousku.
Klíčová slova: Česká republika; Daň z příjmů korporací; Efektivní sazby daně; Rakousko; Daňový mix; Daňová zátěž; Implicitní sazby daně; Daň z příjmů právnických osob; Korporátní daň
Název práce: Taxation of corporates in the Czech Republic and Austria
Autor(ka) práce: Anděrová, Veronika
Vedoucí práce: Finardi, Savina
Oponenti práce: Kábelová, Lucie
This bachelor thesis aims to determine and compare the tax burden of corporates in terms of tax on corporate profits in the Czech Republic and Austria. It consists of two parts. The first one is focused on introduction of the corporate tax structure in both countries. The second part compares the tax burden using real and fictitious indicators. The analysis of all obtained values shows that Austria is subject of higher corporate tax burden. Despite that, for some companies, other aspects, such as the possibility of group taxation in Austria, may be relevant.
Klíčová slova: Czech Republic; Austria; Tax on corporate profits; Tax burden; Tax mix; Implicit tax rates; Effective tax rates; Corporate tax

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví