Algoritmické obchodování párů

Vedoucí práce: Stádník, Bohumil
Oponenti práce: Fučík, Vojtěch
Jazyk práce: English
Pair trading is a well-known strategy based on statistical arbitrage. This strategy uses a short-term deviation from the mean value of the price ratio of two highly correlated stocks from the same sector as the opportunity to open a position. When ratio returns to its mean value again, the position closes. This strategy has been used for many years and the main outcome of this thesis was to test whether this strategy can be profitable even in current market conditions. For that purpose, data ranging from 2010 to April 2017 on all stocks included in the S&P 500 index were used. It was subsequently found that a pair trading strategy generated 25x higher absolute profit in comparison to random agent. Thus, it can still be considered as a profitable strategy.
Klíčová slova: back-testing; algorithmic trading; pair trading; quantitative trading
Název práce: Algoritmické obchodování párů
Autor(ka) práce: Razumňak, Michal
Vedoucí práce: Stádník, Bohumil
Oponenti práce: Fučík, Vojtěch
Jazyk práce: English
Párové obchodování je velmi dobře známou obchodní strategií založenou na statistické arbitráži. Tato strategie využívá krátkodobé odchýlení střední hodnoty poměru cen dvou vysoce korelovaných akcií ze stejného sektoru jako příležitost k otevření pozice. Následně očekává, že až se poměr cen vrátí ke své původní střední hodnotě, dojde k uzavření pozice. Jedná se o strategii využívanou již mnoho let a cílem této práce bylo otestovat, zda tato strategie dokáže být profitabilní i v aktuálních tržních podmínkách. Byly využity data počínající rokem 2010 až do dubna 2017 na všech akciích, které jsou obsaženy v indexu S&P 500. Nakonec bylo na základě historických dat potvrzeno, že oproti náhodně obchodujícímu agentovi dokázala strategie párového obchodování vygenerovat profit 25x vyšší. Tudíž lze stále považovat párové obchodování za profitabilní strategii.
Klíčová slova: back-testing; kvantitativní obchodování; algoritmické obchodování; párové obchodování

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finanční inženýrství
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví