Faktory ovlivňující hypoteční trh

Název práce: Faktory ovlivňující hypoteční trh
Autor(ka) práce: Mrázek, Michal
Vedoucí práce: Radová, Jarmila
Oponenti práce: Cibulka, Jakub
Tato bakalářská práce se zabývá aktuální problematikou hypotečních úvěrů. Cílem práce je charakterizovat dopady nové regulace a vybraných makroekonomických faktorů na hypoteční trh. Nejdříve je v práci definován hypoteční úvěr jako takový, včetně důležitých pojmů, které se s danou problematikou pojí. Další část zkoumá dopady nového zákona o spotřebitelském úvěrů na banky a spotřebitele v oblasti hypoték. Následuje část zabývající se doporučeními České národní banky ohledně omezení ukazatelů LTV, DTI a DSTI. Druhá část se zabývá vybranými makroekonomickými faktory a jejich působením na hypoteční trh. Mezi ukazatele patří hrubý domácí produkt, inflace, nezaměstnanost a úroková sazba hypotečních úvěrů. Vliv ukazatelů je nejdříve zkoumán na počtu a objemu hypotečních úvěrů. V poslední části jsou makroekonomické ukazatele kvantifikovány a jejich vlivy analyzovány pomocí regresní analýzy.
Klíčová slova: nezaměstnanost; hrubý domácí produkt; úroková sazba; lineární regrese; regulace; hypoteční úvěr; inflace
Název práce: Factors affecting mortgage market
Autor(ka) práce: Mrázek, Michal
Vedoucí práce: Radová, Jarmila
Oponenti práce: Cibulka, Jakub
This bachelor thesis focuses on current issues regarding mortgage loans. The thesis aims to characterize the impacts of new regulations and selected macroeconomic factors on the mortgage market. The first part defines mortgage loans, including relevant terms connected to the field. Then, the impact of new legislature on banks and consumers in the mortgage business is researched. Furthermore, the thesis focuses on reccomendations of Czech national bank concerning indicators of LTV, DTI and DSTI. The second part characterizes selected macroeconomic factors and their impact on the mortgage market. The selected macroeconomic factors are gross domestic product, inflation, unemployment and interest rates of mortgage loans. Firstly, the impact of these factors is researched on quantity and sum of new mortgage loans. Then, the macroeconomic indicators are quantified and analyzed using regression analysis.
Klíčová slova: mortgage loan; inflation; unemployment; gross domestic product; interest rate; linear regression; regulation

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví