Analýza bonity spoločnosti Vítkovice a.s

Název práce: Analýza bonity spoločnosti Vítkovice a.s
Jazyk práce: Slovensky
Cieľom bakalárskej práce je popísať metódy, ktoré sa používajú pri stanovení ratingu klienta bankou a zhodnotiť bonitu spoločnosti Vítkovice a.s. V teoretickej časti práce je charakterizované úverové riziko a interné ratingové modely bank, ktoré sa využívajú pri hodnotení klienta. Interné ratingové modely sa v rámci jednotlivých bánk líšia. Avšak základom pre zhodnotenie bonity klienta je analýza kvantitatívnych a kvalitatívnych ukazovateľov, ktoré sú bližšie vysvetlené v tretej kapitole. Dôležitú úlohu pri hodnotení klienta zohrávajú aj úverové registre, ktoré sú predstavené v štvrtej kapitole. V praktickej časti sú vypočítané vybrané kvantitatívne ukazovatele, ktoré banky využívajú v rámci interných ratingových modelov. Výsledky ukazovateľov sú následne porovnané s odvetvím. Záver práce tvorí zhodnotenie spoločnosti a odporúčanie, či je vhodné klientovi poskytnúť úver.
Klíčová slova: bonita klienta; úverové riziko; interné ratingové modely; finančná analýza
Název práce: Analýza bonity spoločnosti Vítkovice a.s
Jazyk práce: Slovensky
Cílem bakalářské práce je popsat metody, které se používají při stanovení ratingu klienta bankou a zhodnotit bonitu společnosti Vítkovice a.s. V teoretické části práce je charakterizováno úvěrové riziko a interní ratingové modely bank, které se využívají při hodnocení klienta. Interní ratingové modely se v rámci jednotlivých bank liší. Avšak základem pro zhodnocení bonity klienta je analýza kvantitativních a kvalitativních ukazatelů, které jsou blíže vysvětleny ve třetí kapitole. Důležitou roli při hodnocení klienta hrají i úvěrové registry, které jsou představeny ve čtvrté kapitole. V praktické části jsou vypočteny vybrané kvantitativní ukazatele, které banky využívají v rámci interních ratingových modelů. Výsledky ukazatelů jsou následně porovnány s odvětvím. Závěr práce tvoří zhodnocení společnosti a doporučení, zda je vhodné klientovi poskytnout úvěr.
Klíčová slova: bonita klienta; finanční analýza; úvěrové riziko; interní ratingové modely
Název práce: Analysis of the Creditworthiness of Vítkovice a.s
Jazyk práce: Slovensky
The aim of the bachelor thesis is to describe the methods used by the bank to determine the rating of client and to evaluate the creditworthiness of Vítkovice a.s. In the theoretical part of the thesis is defined credit risk and internal rating models of banks that are used in the assessment. Internal rating models vary from one bank to another. However, the basis for assessing the creditworthiness is the analysis of quantitative and qualitative indicators, which are explained in more detail in chapter three. The credit registers presented in chapter four also play an important role in assessing the client. In the practical part, the selected quantitative indicators are calculated. The results of the indicators are then compared with the sector. The conclusion of the work is a review of the company and a recommendation whether it is appropriate to provide the client with a loan.
Klíčová slova: financial analysis; creditworthiness; credit risk; internal rating models

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví