Sekuritizace a finanční krize 2007-2009

Autor(ka) práce: Buev, Philipp
Vedoucí práce: Šíma, Ondřej
Oponenti práce: Obešlo, František
Cílem této bakalářské práce je seznámit čtenáře s problematikou sekuritizace, jejími specifiky, produkty a rolí v rámci finanční krize 2007-2009. Také má práce za cíl upozornit na to, proč byla dlouhodobě podceňována rizika související s CDOs a MBS. Ve práci jsou popsány cíle a důvody sekuritizace. Pozornost je zaměřena především na finanční systém USA z důvodu unikátnosti americké ekonomiky a také kvůli tomu, že sekuritizace zažila svůj rozkvět právě v USA. Kromě toho práce zkoumá příčiny finanční krize 2007-2009, význam ratingových agentur v procesu sekuritizace. Ve práci jsou detailně analyzovány CDOs a MBS, proces jejich tvorby a jejich vztah k finanční krizi.
Klíčová slova: sekuritizace; MBS; CDO; ratingové agentury; finanční krize
Název práce: Securitization and financial crisis 2007-2009
Autor(ka) práce: Buev, Philipp
Vedoucí práce: Šíma, Ondřej
Oponenti práce: Obešlo, František
The aim of this bachelor´s work is to acquaint the reader with the issues of securitization, its specificity, its products and its role in the financial crisis 2007-2009, the work also aims to show why the long-terms risks associated with CDOs and MBS have been underestimated. The objectives and reasons for securitization are also described in this work. Attention is focused primarily on the US financial system due to the uniqueness of the US economy and also because the securitization has begun in the USA. In addition, the work examines the causes of the financial crisis 2007-2009, the importance of the credit rating agencies in the securitization process. This bachelor´s thesis analyzes in detail CDOs and MBS, the process of their creation and their relation to the financial crisis 2007-2009.
Klíčová slova: MBS; CDO; credit rating agencies; financial crisis; securitization

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky