Analýza aktuálního stavu bankovní unie

Název práce: Analýza aktuálního stavu bankovní unie
Autor(ka) práce: Sluka, Petr
Vedoucí práce: Blahová, Naďa
Oponenti práce: Marková, Jana
Tato bakalářská práce má za cíl přiblížit vývoj budování bankovní unie, popisuje její jednotlivé části, vysvětluje, za jakých okolností vznikla, zkoumá, jaký je její současný stav a hodnotí její dosavadní a potencionální přínos respektive rizika, která doprovází bankovní unii. Popisuje, jak Evropská unie dnes přistupuje k regulaci a dohledu bank a jaká poučení si vzala z finanční krize. Dále také předjímá budoucí podobu bankovní unie a bankovního sektoru v Evropě a analyzuje vývoj veličin, které souvisí s dohledem a regulací bank.
Klíčová slova: regulace a dohled; Evropská unie; eurozóna; jednotný mechanismus pro řešení krizí; jednotný mechanismus dohledu; Evropský systém pojištění vkladů; bankovní unie
Název práce: Analysis of the current state of the banking union
Autor(ka) práce: Sluka, Petr
Vedoucí práce: Blahová, Naďa
Oponenti práce: Marková, Jana
This bachelor thesis aim to bring near look to development of banking union building, describing single parts, explains under what circumstances was established, examines current state and evaluates its current and potential contribution or the risks which go alongside with banking union. It describes how European Union approaches to bank regulation and supervision and what lessons it has learned from financial crisis. It also predict the future structure of banking union and banking sector in Europe and analyzes the development of values, related to banking supervision and regulation.
Klíčová slova: single supervisory mechanism; single resolution mechanism; European deposit insurance scheme; regulation and supervision; banking union; Eurozone; European Union

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky