Zavedení eura na Slovensku

Autor(ka) práce: Panáková, Patrícia
Vedoucí práce: Vejmělek, Jan
Oponenti práce: Šíma, Ondřej
Předmětem bakalářské práce je popsat proces příprav a přijetí eura na Slovensku a analýza prvotních dopadů na bankovní sektor Slovenska. Slovensko vykazovalo výraznou konvergenci k eurozóně zejména po vstupu do EU v roce 2004. I navzdory zhoršující se ekonomické situace v důsledku globální hospodářské krize, Slovensko nemělo výraznější problémy s plněním maastrichtských konvergenčních kritérií. K hladkému přechodu ze slovenské koruny na euro dopomohla zejména dlouhotrvající a pečlivá příprava ze strany koordinačních orgánů. Slovenská republika se stala 1. ledna 2009 šestnáctým členem eurozóny. Přechod na euro znamenal pro bankovní sektor jednorázové přínosy i náklady. Z dlouhodobého hlediska banky přišly o výraznou část devizových obchodů, ale získaly lepší přístup na evropský mezibankovní trh.
Klíčová slova: eurozóna; euro; slovenská koruna; reálná konvergence; maastrichtská kritéria; bankovní sektor
Název práce: Euro adoption in Slovakia
Autor(ka) práce: Panáková, Patrícia
Vedoucí práce: Vejmělek, Jan
Oponenti práce: Šíma, Ondřej
The subject of the bachelor thesis is to describe the process of preparation and adoption of euro currency in the Slovak Republic. Slovakia showed a significant convergence to the euro area after joining the EU in 2004. Despite the worsening economic situation due to the global economic crisis, Slovakia did not have problems meeting the Maastricht convergence criteria. Long-standing and thorough preparation helped smooth transition from the Slovak crown to the euro. The Slovak Republic became the sixteenth member in the euro area on 1st January 2009. Currency change brought advantages and disadvantages to the banking sector. In the long run, banks lost a significant part of foreign exchange transactions, but on the other hand, they gained better access to the European interbank market.
Klíčová slova: Maastricht criteria; euro area; euro; Slovak crown; real convergence; banking sector

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky