Prostorové a časové šetření zadluženosti evropských společností

Název práce: Prostorové a časové šetření zadluženosti evropských společností
Autor(ka) práce: Foffová, Nikola
Vedoucí práce: Marek, Petr
Oponenti práce: Dufková, Eva
Cílem této bakalářské práce je zpracování prostorového a časového šetření ukazatelů rentability a zejména pak ukazatelů zadluženosti v rámci jednotlivých odvětví ve vybraných evropských společnostech za období 2011-2015. Použitými poměrovými ukazateli jsou rentabilita celkového kapitálu, rentabilita vlastního kapitálu, věřitelské riziko, dlouhodobá zadluženost, běžná zadluženost a úrokové krytí. Na základě zpracování zmíněných ukazatelů dochází k vyhodnocení nejúspěšnějších odvětví a států včetně zaměření se na Českou republiku. Součástí práce je i korelační analýza a následné testování vzájemné závislosti mezi ukazateli rentability a zadluženosti, ale rovněž i vzájemný vztah mezi zadlužeností podnikatelské sféry, domácností a veřejného sektoru.
Klíčová slova: cizí kapitál; zadluženost; korelační analýza; kapitálová struktura; odvětví; evropské společnosti; rentabilita; věřitelské riziko
Název práce: Spatial and timely survey of indebtedness in European companies
Autor(ka) práce: Foffová, Nikola
Vedoucí práce: Marek, Petr
Oponenti práce: Dufková, Eva
The aim of this thesis is to process spatial and timely survey of profitability ratios and then namely debt ratios in individual sectors of selected European companies, in the time period from 2011 to 2015. Financial ratios such as return on assets, return on equity, debt ratio, long-term debt to total assets ratio, short-term debt to total assets ratio and interest coverage are used. Based on the results of the investigation, the most successful sectors and states, including the Czech Republic, are evaluated. The correlation analysis and following testing of mutual dependence between debt ratio and return ratio, as well as mutual relationship between the business sector debt, household sector debt and public sector debt are included.
Klíčová slova: indebtedness; debt ratio; correlation analysis; capital structure; sectors; liabilities; profitability ratio; European companies

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra financí a oceňování podniku