Hypoteční produkty a jejich porovnání v České Republice a Rusku

Autor(ka) práce: Tkachenko, Evgeniy
Vedoucí práce: Mazáček, David
Oponenti práce: Radová, Jarmila
Předkládaná bakalářská práce byla zaměřena na téma, které je bezesporu velmi důležité v dnešní době - jedná se o hypoteční trh. V první části bakalářské práce se věnuje teorii hypotečního trhu, jeho klíčovým aspektům a popisu různých typů hypoték. Druhá část bakalářské práce byla již věnována výzkumu hypotečního trhu v České republice a v Rusku s důrazem na hlavní města obou zemí a vzájemného porovnání obou trhů. Cílem dané práce je provedení analýzy hypotečních produktů v České republice a v Rusku, podrobení analýze vývoje úrokových sazeb na daný produkt a rovněž vymezení odlišností mezi produkty mezi oběma státy. Závěrem práce je potom zjištění, že situace na hypotečním trhu je daleko lepší v České republice než v Rusku (v Praze než v Moskvě) - poměr splátky k průměrnému platu, výše úrokové sazby, očekávání inflace a další. jsou nižší nežli v Rusku. Dále se dospělo k závěru, že objem hypotečních úvěrů a úrokové sazby závisí na vývoji místního HDP.
Klíčová slova: úroková sazba hypoték; nemovitosti; hypoteční trh; hypotéka
Název práce: Mortgage markets and their comparison in Czech Republic and Russia
Autor(ka) práce: Tkachenko, Evgeniy
Vedoucí práce: Mazáček, David
Oponenti práce: Radová, Jarmila
This bachelor thesis was focused on a topic that is undoubtedly very important nowadays - it is a mortgage market. The first part of the bachelor thesis is focused on the mortgage market theory, its key aspects and description of several different mortgage types.. The second part of the bachelor thesis was already dedicated to research on mortgage market in the Czech republic and Russia underlying the capital cities of both countries and its comparison. The aim of this thesis is to analyze mortgage products in the Czech Republic and Russia, analyze the development of interest rates for a given product and to define differences between products between the two countries. The work clearly pointed out that the situation in the mortgage market is much better in he Czech Republic than in Russia (resp. in Prague than in Moscow) - the proportion of the payment of average salary, interest rates, or inflation expectations are lower than in Russia. Furthermore, it is concluded that the volume of mortgage loans and interest rates is affected by the local GDP.
Klíčová slova: mortgage interest rate; mortgage market; Mortgage; real estate

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví