Daň z nemovitých věcí jako zdroj financování obecní infrasturktury

Název práce: Daň z nemovitých věcí jako zdroj financování obecní infrasturktury
Autor(ka) práce: Brabcová, Klára
Vedoucí práce: Sedmihradská, Lucie
Oponenti práce: Hyklová, Lenka
Tato práce pojednává především o dani z nemovitých věcí. V úvodu se jedná o popis struktury veřejné správy, o definici pojmu obec, o zkoumání struktury příjmů obcí a samozřejmě popsání daně z nemovitých věcí. Hlavním cílem práce je zjištění, zda je možné financovat opravu pozemní komunikace výnosem daně z nemovitých věcí nebo úvěrem. Cíl práce je demonstrován prostřednictvím metody vícenásobné případové studie na vybraném vzorku pěti obcí v rozmezí počtu obyvatel 385-395. Na základě výsledků lze konstatovat, že je možné financovat opravu pozemní komunikace výnosem daně z nemovitých věcí, a to v případě obcí Bublava, Stanoviště a v případě obcí Terezín a Trubín se jedná o jedinou možnost financování opravy pozemní komunikace. Obec Rybníky má možnost financovat tuto opravu jak výnosem daně z nemovitých věcí, tak i úvěrem.
Klíčová slova: Místní koeficient; Regulace zadluženosti; Daň z nemovitých věcí; Obec; Úvěr
Název práce: Real estate tax as a source of municipal infrastructure financing
Autor(ka) práce: Brabcová, Klára
Vedoucí práce: Sedmihradská, Lucie
Oponenti práce: Hyklová, Lenka
This thesis deals mainly with real estate tax. The introduction is a description of the structure of the public administration, the definition of the concept of the municipality, the examination of the structure of municipal revenues and, of course, the real estate tax. The main objective of the work is to find out if it is possible to finance the repair of the road by means of a real estate tax or a loan. The aim of the thesis is demonstrated through a multiple case study method on a selected sample of five municipalities in the population range of 385-395. On the basis of the results, it can be stated that it is possible to finance the repair of the road by the real estate tax, in the case of the municipalities of Bublava, Stanoviště and in the case of Terezin and Trubín, this is the only possibility of financing the repair of the road. Rybníky municipality has the possibility to finance this repair both with the proceeds of the real estate tax and with the loan.
Klíčová slova: Loan; Local rate; Debt regulation; Real estate tax; Municipality

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika