Citlivost ceny ropy na ekonomické indikátory

Název práce: Citlivost ceny ropy na ekonomické indikátory
Autor(ka) práce: Cinert, Vojtěch
Vedoucí práce: Stádník, Bohumil
Oponenti práce: Mazáček, David
Práce se zabývá analýzou ropného trhu s důrazem na období od roku 2010 do května 2017. Cílem práce je testování citlivosti ceny ropy na vybrané fundamentální ukazatele a obchodní pozice obchodníků podle údajů úřadu CFTC. Práce kromě teoretického úvodu obsahuje informace o důležitých fundamentálních ukazatelích jako produkce ropy v USA, proces zveřejňování reportů o stavu zásob ropy v USA a proces zveřejňování reportů o pozicích obchodníků na ropném trhu a následná analýza dat. Ta potvrdila, že cena ropy významně koreluje s pozicemi obchodníků, nicméně Granger test naznačil, že změna ceny ropy spíše kauzálně působí na změnu pozic obchodníků a ne naopak.
Klíčová slova: ropa; futures; produkce ropy; spekulace; CFTC; Granger; Brent; WTI
Název práce: Sensitivity of Oil Prices to Economic Indicators
Autor(ka) práce: Cinert, Vojtěch
Vedoucí práce: Stádník, Bohumil
Oponenti práce: Mazáček, David
The thesis deals with the analysis of the oil market with emphasis on the period from 2010 to May 2017. The aim of the thesis is to test the sensitivity of the oil price to the selected fundamental indicators and trading positions of the traders according to CFTC data. The work, in addition to the theoretical introduction, contains information on key fundamentals such as US oil production, the process of publishing reports on the state of oil stocks in the US, and the process of publishing reports on oil market traders' positions and subsequent data analysis. It confirmed that the price of oil correlates significantly with traders' positions, but the Granger test suggested that the change in the price of oil is causally affecting the position of traders and not vice versa.
Klíčová slova: oil; CFTC; Brent; futures; oil production; speculation; Granger; WTI

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví