Vliv daní a dávek na míru nerovnosti příjmů v České republice

Název práce: Vliv daní a dávek na míru nerovnosti příjmů v České republice
Autor(ka) práce: Hospodka, Jakub
Vedoucí práce: Pavel, Jan
Oponenti práce: Vaskovskyi, Anton
Cílem následující Bakalářské práce je analyzovat dopady daňového systému a dávek státní sociální podpory na míru příjmové nerovnosti v České republice v letech 2004 až 2014. Prostor je věnován i zakotvení obou těchto systému a vysvětlením té části jejich fungování, která je relevantní pro zmíněné téma. Ke kvantifikovaní příjmové nerovnosti je využito Giniho koeficientu, Indexu Robina Hooda a poměrového ukazatele S80/S20. Analýza je tvořena vytvořením čtyř kategorií příjmů na základě šetření EU SILC a následnou aplikací zmíněných ukazatelů.
Klíčová slova: příjmová nerovnost; vliv; S80/S20; Index Robina Hooda; Giniho koeficient; dávky státní sociální podpory; daňový systém
Název práce: Impact of taxes and benefits on income inequality in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Hospodka, Jakub
Vedoucí práce: Pavel, Jan
Oponenti práce: Vaskovskyi, Anton
The aim of this Bachelor thesis is to analyze the impacts of the tax system and the state social support benefits on the level of income inequality in the Czech Republic between 2004 and 2014. The space is also devoted to anchoring both systems and explaining the part of their functioning that is relevant for the mentioned topic. The Gini coefficient, the Robin Hood Index and the S80 / S20 ratio are used to quantify income inequality. The analysis consists of the creation of four income categories based on the EU SILC survey and the subsequent application of the above-mentioned indicators.
Klíčová slova: S80 / S20; state social support benefits ; Robin Hood index; tax system; Gini coefficient; impact; income inequality

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví