Koncept základního příjmu a jeho možná implementace v ČR

Název práce: Koncept základního příjmu a jeho možná implementace v ČR
Autor(ka) práce: Sýkorová, Julie
Vedoucí práce: Maaytová, Alena
Oponenti práce: Gajdošová, Eva
Tato bakalářská práce se zabývá konceptem základního příjmu. Představena je jeho definice, teoretická základna i historické kořeny. Myšlenka základního příjmu nabízí nový pohled na řešení problematiky sociálního zabezpečení a snaží se čelit výzvám 21. století, mezi něž řadíme technologickou nezaměstnanost a stále přetrvávající chudobu. Práce zmiňuje výhody a nevýhody spjaté s tímto řešením a představuje podoby jeho návrhů ve světě doplněné o zvažované možnosti jejich případného financování. Praktická část je zaměřena na návrh základního příjmu pro Českou republiku. Navzdory rostoucí světové rozšířenosti a populárnosti myšlenky základního příjmu se toto téma v českém prostředí stále nachází na velmi nízkém stupni jak akademického, tak společenského povědomí. Při současném zvážení aktuálně nastaveného sociálního systému v ČR je navržena reforma obsahující implementaci základního příjmu, proveden je jednoduchý odhad sociálních a finančních dopadů spojených s aplikací této reformy. Závěrečná část analyzuje aplikovatelnost inovace, s níž základní příjem přichází a diskutuje její životaschopnost ve specifickém kontextu České republiky.
Klíčová slova: sociální politika; základní příjem; sociální dávka; systém sociálního zabezpečení
Název práce: The concept of basic income and its potential implementation in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Sýkorová, Julie
Vedoucí práce: Maaytová, Alena
Oponenti práce: Gajdošová, Eva
This bachelor´s thesis entails information regarding the concept of basic income. It explains the definition of the concept, its theoretical framework and historical roots. The concept of basic income offers a new view at social security solution and tries to face the new challenges of the 21st century such as the rise of unemployment due to automation and persisting poverty. The thesis provides the advantages and disadvantages of that solution and introduces its debated format throughout the world as well as the various potential ways to fund this idea. The practical application, however, is focused on the Czech Republic. Although this topic is highly discussed throughout the world, this purpose is still a periphery concept throughout most of the Czech Republic. The thesis suggests a possible reform of the present social security including basic income implementation and makes an elementary estimation of its social and financial impacts. The final section generally analyses the feasibility of basic income innovation and discusses its viability within the Czech Republic.
Klíčová slova: social security system; basic income; social benefit; social policy

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví