Assessment of Gender Balanced Policies across Companies

Vedoucí práce: Křečková Kroupová, Zuzana
Oponenti práce: Volfová, Jitka
Jazyk práce: English
The thesis aims to analyze the representation of women in the top management within companies in the Czech Republic and companies' approach towards gender diversity. Theoretical background is provided as an introduction to the topic. Terms leadership and leadership styles are defined. The thesis follows with gender leadership specifics and typical characteristics for the Czech Republic. The research part is based on the interviews with HR representatives conducted in five chosen companies. Typical managerial trajectory and gender diversity management are the key areas of the interviewed questions. The results picture a typical managerial trajectory with the emphasis on women. The thesis presents the companies' approach to the gender management and introduces activities which companies do in order to increase the number of women in their decision-making positions. Author's recommendations to the companies is included.
Klíčová slova: women; gender balance; top management; managerial trajectory; leadership style; leadership
Název práce: Assessment of Gender Balanced Policies across Companies
Autor(ka) práce: Šrámová, Michaela
Vedoucí práce: Křečková Kroupová, Zuzana
Oponenti práce: Volfová, Jitka
Jazyk práce: English
Diplomová práce si klade za cíl analyzovat zastoupení žen v top managementu firem působících v české republice a jejich přístup k gender managementu. Teoretický rámec slouží jako úvod do tématu. Nejprve jsou definovaný pojmy leadership a styly vedení. Dále jsou identifikována specifika gender leadershipu a charakteristiky typické pro Českou republiku. Praktická část je založena na rozhovorech se zaměstnanci personálních oddělení pěti vybraných firem. Hlavními tématy rozhovorů jsou přístup firem k genderové diverzitě a dále typická cesta manažera. Výsledky prezentují typickou manažerskou cestu s důrazem na ženy. Práce poukazuje na přístup firem k genderovému managementu a představuje aktivity, které firmy vykonávají s cílem zvýšit počet žen v jejich rozhodovacích pozicích. Autorka práce dále shrnuje určitá doporučení pro firmy působícím v České republice.
Klíčová slova: styly vedení; ženy; top management; manažerská cesta; leadership; gender balance

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/International Business - Central European Business Realities
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra obchodního podnikání a komerčních komunikací