Globální terorismus z pohledu konstruktivismu

Název práce: Globální terorismus z pohledu konstruktivismu
Autor(ka) práce: Fajmonová, Veronika
Typ práce: Disertační práce
Vedoucí práce: Lehmannová, Zuzana
Oponenti práce: Kratochvíl, Petr; Chytilek, Roman
Cílem této disertační práce je zkoumat proces sekuritizace terorismu, rozpracovat roli publika (veřejnosti) na úrovni jednotlivce a následně poskytnout doporučení k alternativnímu způsobu boje proti terorismu. K naplnění tohoto cíle autorka využívá sociálně konstruktivistickou teorii sekuritizace, kritická studia terorismu a politickou psychologii, konkrétně poznatky kognitivní a sociální psychologie. Napříč jednotlivými kapitolami je zkoumán proces sekuritizace terorismu; terorismus jako (do určité míry) objektivní problém, z pohledu kritických studií jsou hodnocena zaváděná bezpečnostní opatření a skrze průzkumy veřejného mínění je nahlížena role veřejnosti. Autorka dospívá k dílčímu závěru, že veřejné mínění je jedním z klíčových faktorů zavádění extenzivních bezpečnostních opatření. Proto dále zkoumá faktory, které veřejné mínění ovlivňují. Jedná se o narativ o terorismu, roli médií a nakonec psychologické procesy ovlivňující vnímání reality. Ukazuje se, že narativ o terorismu i média mají svůj podíl na reakci veřejnosti na terorismus, avšak roli publika v sekuritizačním procesu terorismu úplně nevysvětlují a jsou to právě psychologické procesy, které ho osvětlují. Proto autorka metodou experimentu ověřuje vliv tří narativů o terorismu upravených na základě psychologických teorií. Dospívá k závěru, že zde existuje potenciál pro snížení obav veřejnosti a tím k alternativnímu boji proti terorismu.
Klíčová slova: boj proti terorismu; sekuritizace; vnímání hrozby terorismu; lidská psychika
Název práce: Global terrorism from the constructivist perspective: Human mind as a security factor
Autor(ka) práce: Fajmonová, Veronika
Typ práce: Dissertation thesis
Vedoucí práce: Lehmannová, Zuzana
Oponenti práce: Kratochvíl, Petr; Chytilek, Roman
The aim of this dissertation is to examine the process of securitization of terrorism, to develop the role of the audience (public) at the individual level and subsequently to provide recommendations on an alternative way of fighting terrorism. In order to achieve this goal, the author uses socially constructivist securitization theory, critical terrorism studies and political psychology, namely cognitive and social psychology. Throughout the chapters, the securitization process of terrorism is explored; terrorism as a (to a certain extent) objective problem, further, from the point of view of critical terrorism studies, the security measures are assessed and public opinion is examined through public opinion polls. The author comes to the conclusion that public opinion is one of the key factors in implementing extensive security measures. Therefore, she further examines the factors that affect public opinion; the narrative, the role of the media, and ultimately the psychological processes influencing the perception of reality. It turns out that the narrative about terrorism and the media have their share in the public reaction to terrorism, but the role of the audience in the securitization process of terrorism is not fully explained and there are the psychological processes that illuminate it. Therefore, by running an experiment, the author examines the effect of three narratives about terrorism, based on psychological theories. It concludes that there is a potential for reducing the public's fears and thus the alternative fight against terrorism.
Klíčová slova: terrorism threat perception; fight against terrorism; human mind; securitization

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politické vztahy
Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.