Potenciální role dovozu LNG pro region střední Evropy

Vedoucí práce: Čajka, Radek
Oponenti práce: Taušer, Josef
Jazyk práce: English
The goal of this master thesis is to analyse the potential of LNG for the Central European region with the emphasis on the strategic role of LNG imports in strengthening the energy security of the region and its possible role in replacing the traditional fuels in the transport sector of the Visegrad Group countries. The increasing availability of LNG, together with the predictions of its rapidly growing global supply in the following years, offers a window of opportunity for the Central European states. Particularly when it comes to their energy security, as the growing access to LNG supplies translates into a growing competition for the existing pipeline supplies from Russia. Furthermore, the thesis also focuses on the potential of LNG as an alternative fuel in the inland waterway and heavy duty road transportation of the Visegrad Group countries and the steps that these countries take to integrate LNG fuel in their transport sector.
Klíčová slova: Central Europe; alternative fuel; energy security; natural gas; LNG; Visegrad Group
Název práce: Potenciální role dovozu LNG pro region střední Evropy
Autor(ka) práce: Procházka, Václav
Vedoucí práce: Čajka, Radek
Oponenti práce: Taušer, Josef
Jazyk práce: English
Cílem této diplomové práce je analýza potenciálu LNG k zajištění energetické bezpečnosti v regionu zemí střední Evropy, a zároveň jeho využití jako alternativního paliva v zemích Visegrádské skupiny. Stále rostoucí dostupnost této komodity spolu s odhadovaným navýšením jejích dodávek na základě expanze exportních kapacit různých zemí, představuje velkou příležitost právě pro země střední Evropy, a to hlavně z důvodu zajištění jejich energetické bezpečnosti. Rostoucí dostupnost dodávek LNG je totiž konkurencí pro již existující potrubní dodávky zemního plynu z Ruska. Diplomová práce se také zabývá rolí LNG jakožto alternativního paliva pro říční a kamionovou dopravu v zemích Visegrádské skupiny, a opatřeními, která musí dané země pro realizaci tohoto kroku podniknout v rámci jejich dopravního sektoru.
Klíčová slova: zemní plyn; střední Evropa; alternativní paliva; energetická bezpečnost; LNG; Visegrádská skupina

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/International Business - Central European Business Realities
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodního podnikání