Model čínského státního kapitalismu a jeho postavení ve světové ekonomice

Název práce: Model čínského státního kapitalismu a jeho postavení ve světové ekonomice
Autor(ka) práce: Čechura, Tadeáš
Vedoucí práce: Jiránková, Martina
Oponenti práce: Bejkovský, Jan
Sílící postavení systému státního kapitalismu začíná představovat rovnocennou protistranu liberálně smýšlejícím tržním ekonomikám. Čína v tomto rozložení sil hraje podstatnou roli silného a inovativního představitele tohoto posilujícího systému, který v sobě kombinuje nezpochybnitelnou moc státního aparátu s tržním fungováním a výhodami kapitalismu. Vliv na rozložení sil ve světové ekonomice a pozice Číny se právě díky státnímu kapitalismu do značné míry mění. Práce analyzuje výhody i nevýhody tohoto systému pro domácí trh Číny, a zároveň i pro její postavení v globálním tržním měřítku.
Klíčová slova: suverénní fond; státní kapitalismus; Čína; národní šampióni
Název práce: The model of Chinese state capitalism and its position in the world economy
Autor(ka) práce: Čechura, Tadeáš
Vedoucí práce: Jiránková, Martina
Oponenti práce: Bejkovský, Jan
The strengthening position of the system of state capitalism begins to represent an equal counterpart to liberal-minded market economies. In this power distribution, China plays a significant role as a powerful and innovative representative of this strengthening system that combines the unchallengeable power of the state apparatus with free market functionalities and the benefits of capitalism. The impact on the distribution of forces in the world economy and the position of China is changing essentially through the system of state capitalism. The thesis analyzes the advantages and disadvantages of this system for the domestic market of China as well as for its position on the global market scale.
Klíčová slova: sovereign fund; state capitalism; national champions; China

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů