Název práce: Paradiplomacie Svobodného státu Bavorsko a jeho aktérství v mezinárodních vztazích
Autor(ka) práce: Pospíšilová, Linda
Vedoucí práce: Dubský, Zbyněk
Oponenti práce: Stejskalová, Kristýna
Předkládaná studie se věnuje zahraničním vztahům Svobodného státu Bavorsko a mapuje kulturní, ekonomické a politické aktivity na evropské, celosvětové i bilaterální úrovni. Analýza nabízí pohled na klíčové aktéry, nástroje i kanály prosazování bavorských zájmů. Důraz je kladen na vnitrostátní prvek federativního uspořádání Německa. Zvláštní pozornost je věnována Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v Praze a česko-bavorským vztahům. Na základě studia dokumentů a vedených rozhovorů se třemi odborníky na SRN v ČR se práce snaží zodpovědět výzkumnou otázku, které předpoklady, nástroje a motivy má SSB ke svým zahraničně-politickým aktivitám.
Klíčová slova: Identita; Paradiplomacie; Diplomacie; Svobodný stát Bavorsko; Spolková republika Německo; Federace
Název práce: The Paradise of the Free State of Bavaria and its activity in international relations
Autor(ka) práce: Pospíšilová, Linda
Vedoucí práce: Dubský, Zbyněk
Oponenti práce: Stejskalová, Kristýna
This study focuses on the foreign relations of the Free State of Bavaria and surveys cultural, economic and political activities at European, regional and bilateral levels. The analysis provides insight into key actors, tools and channels for promoting Bavarian interests. Emphasis is placed on elements of federal organization within Germany. Particular attention is paid to the Representation of the Free State of Bavaria in Prague and the Czech-Bavarian relations. Based on the study of papers and interviews with three experts in Germany, the thesis seeks to answer the research question as to what assumptions, tools and motives the Free State of Bavaria has for its foreign policy activities.
Klíčová slova: Identity; Paradiplomacy; Diplomacy; Germany; The Free State of Bavaria; Federation

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní politika a diplomacie
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních studií a diplomacie