Dopady ukrajinské krize na ruskou ekonomiku

Název práce: Dopady ukrajinské krize na ruskou ekonomiku
Autor(ka) práce: Šimíková, Barbora
Vedoucí práce: Bolotov, Ilya
Oponenti práce: Černá, Iveta
Tato diplomová práce si klade za cíl poskytnout souhrnný náhled na ekonomiku Ruské federace a zhodnotit její současný stav v kontextu probíhající ukrajinské krize, která začala v roce 2014. Během tohoto období se totiž výrazně změnila situace na ropném trhu a zároveň byly na Rusko uvaleny ekonomické sankce za jeho zapojení do ukrajinské krize. Současně s tím uplatnila RF odvetné sankce vůči těmto zemím. Co je příčinou současné ruské ekonomické krize se bude práce snažit odhalit ve třech kapitolách. První kapitola se věnuje ukrajinské krizi a roli Ruska v tomto konfliktu. Druhá kapitola analyzuje ruskou ekonomiku, její charakteristiky a výkonnost. Poslední kapitola zkoumá dopady sankčního režimu, poklesu cen ropy a s tím související nedostatečné diverzifikace a závislosti na exportu surovin v kontextu monetární a fiskální politiky a také jejich vliv na vybrané sektory ekonomiky a zahraniční obchod.
Klíčová slova: odvetné sankce; sankce; ekonomika; ukrajinská krize; Evropská unie; ropa; krize; Ruská federace; energetický průmysl
Název práce: Impacts of the Ukrainian crisis on the Russian economy
Autor(ka) práce: Šimíková, Barbora
Vedoucí práce: Bolotov, Ilya
Oponenti práce: Černá, Iveta
This thesis aims to set a complex view on the economy of the Russian Federation and evaluate its current state in the context of the ongoing Ukrainian crisis which started in 2014. During this period significantly changed the situation on the oil market and at the same time there were introduced sanctions against Russia because of its involvement in the conflict. Therefore, Russia introduced its own sanctions in return. What is the cause of the current Russian economic crisis will try to uncover this thesis in three chapters. First chapter is dedicated to the Ukrainian crisis and to the role of Russia within the conflict. Second part analysis the Russian economy, its specifics and efficiency. Last chapter examines the impacts of the sanction regime, decrease of oil prices and the related lack of diversification and dependency on export of the recourses in the context of the monetary and fiscal policy and the impact on the selected sectors of the economy and international trade.
Klíčová slova: Ukrainian crisis; oil; energy industry; European Union; retaliatory sanctions; sanctions; crisis; Russian Federation; economy

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů