Mezikorejská ekonomická spolupráce a role obchodu v ní

Název práce: Inter-Korean Economic Cooperation and a Role of Trade in It
Autor(ka) práce: Sapelnikova, Anna
Vedoucí práce: Žamberský, Pavel
Oponenti práce: Jedlinský, Jakub
Jazyk práce: English
This diploma thesis focuses on the economic cooperation between North Korea and South Korea. This topic is essential to study because not only does it illustrate significant historical affairs, such as division of one nation and a fight for independency, but it also has a serious impact on the global economy. The topic is chosen for several complex reasons. First of all, the issue of South-North relationship is quite interesting in and of itself. Secondly, the economic potential of the East Asian region is exponential. The rising importance of Eastern Asia in the global economy became self-evident. The purpose of the diploma thesis is to study Inter-Korean economic cooperation, determine the role of trade in it, and to find answers for the research questions using quantitative analysis within methodology.
Klíčová slova: South Korea; international trade; economic cooperation; North Korea; trade theories
Název práce: Mezikorejská ekonomická spolupráce a role obchodu v ní
Autor(ka) práce: Sapelnikova, Anna
Vedoucí práce: Žamberský, Pavel
Oponenti práce: Jedlinský, Jakub
Jazyk práce: English
Tato diplomová práce se zaměřuje na ekonomickou spolupráci mezi Severní Koreou a Jižní Koreou. Toto téma je nezbytné pro studium, protože ilustruje nejen významné historické záležitosti, jako je rozdělení jednoho národa a boj za nezávislost, ale má také vážný dopad na globální ekonomiku. Téma je vybráno z několika složitých důvodů. Především je otázka vztahu Jih-Sever velmi zajímavá sama o sobě. Za druhé, ekonomický potenciál regionu východní Asie je exponenciální. Rostoucí význam východní Asie v globální ekonomice se stal samozřejmým. Cílem diplomové práce je prozkoumat mezikorejskou ekonomickou spolupráci, určit roli obchodu v ní a najít odpovědí na výzkumné otázky s využitím kvantitativní analýzy v metodice.
Klíčová slova: mezinárodní obchod; ekonomická spolupráce; Severní Korea; Jižní Korea; obchodní teorie

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/International Business - Central European Business Realities
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů
Katedra: Katedra mezinárodních ekonomických vztahů