Název práce: Analýza atraktivity ukrajinského trhu pro investory na základě porovnání makroekonomických veličin
Autor(ka) práce: Kostenko, Bogdan
Vedoucí práce: Dvořák, Jiří
Oponenti práce: Votava, Libor
Diplomová práce je věnovaná investiční atraktivitě Ukrajiny z hlediska makroekonomických ukazatelů v porovnání se státy SNS, které jsou členy Eurasijského ekonomického svazu a státy, které podepsali asociační dohodu s Evropskou unií. Začátek práce obsahuje teoretická východiska, popis jednotlivých makroekonomických ukazatelů, typů investic, vztah mezi investicemi a globalizací. Taký na začátku práce je vysvětleno, proč došlo právě k těmto ekonomickým změnám na Ukrajině. Dále státy se porovnávají dle zvolených makroekonomických indikátorů a dle přílivu přímých zahraničních investic. Práce končí shrnutím porovnání, ověřením korelace mezi HDP na hlavu a přílivem přímých zahraničních investic na hlavu pomocí Spearmanova korelačního koeficientu.
Klíčová slova: Přímé zahraniční investice; makroekonomické ukazatele; hrubý domácí produkt
Název práce: Analysis of the attractiveness of the Ukrainian market for investors based on the comparison of macroeconomic variables
Autor(ka) práce: Kostenko, Bogdan
Vedoucí práce: Dvořák, Jiří
Oponenti práce: Votava, Libor
This thesis is devoted to the investment attractiveness of Ukraine in respect to macroeconomic indicators in comparison with the CIS countries which are the members of the Eurasian Economic Union and the countries which have signed the European Union Association Agreement. The beginning of the work includes a theory, a description grounds of the research, a description of the macroeconomic guidelines, types of investments, the relationship between investment and globalization. Furthermore, at the beginning of the work it is explained why exactly these economic changes took place in Ukraine. Then the countries are compared according to the selected macroeconomic indicators and foreign direct investment income. Summing up the results of the comparison as well as checking for the presence of correlation between the indices of GDP per capita and foreign direct investment income per capita using Spearman's correlation coefficients.
Klíčová slova: Gross domestic product; macroeconomic indicators; foreign direct investment

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu