Management krajiny části povodí řeky Bečvy

Název práce: Management krajiny části povodí řeky Bečvy
Autor(ka) práce: Klvaňová, Markéta
Vedoucí práce: Syrovátka, Oldřich
Oponenti práce: Svobodová Kaiferová, Dagmar
Cílem práce bylo zhodnotit krajinu části povodí řeky Bečvy a zjistit potíže s odtoko-vými poměry z důvodu přetrvávajících problémů s povodněmi a obdobími sucha. Na základě získaných poznatků o krajině a působení lidské činnosti byly vytipovány nejohroženější části území, na které by se měly přednostně zaměřit revitalizační aktivity. Nástrojem pro revitalizaci krajiny jsou komplexní pozemkové úpravy (dále KoPÚ). V práci byly zjištěny nedostatky při jejich realizaci, proto byly navrženy možné změny postupů realizačního procesu KoPÚ. Navržené postupy zahrnují spolupráci s krajinnými a vodohospodářskými odborníky, kteří jsou schopni krajinné problémy vytyčit, navrhnout účinná opatření a poskytnout konzultace vedení jednotlivých obcí. Dále byly navrženy komunitně vedené procesy, jenž přispějí ke kladnému přístupu veřejnosti k revitalizaci a celkové osvětě o environmentální problematice. Navržené postupy realizace KoPÚ zahrnující i nápravu krajiny (včetně zlepšení krajinného rázu) by měly přispět ke stabilizaci vodního režimu a ke snížení negativních dopadů klimatických změn.
Klíčová slova: pozemkové úpravy; revitalizace krajiny; odtokové poměry; land use; zemědělství; klimatické změny; komunitní práce
Název práce: Landscape Management of the Part River Basin Bečva
Autor(ka) práce: Klvaňová, Markéta
Vedoucí práce: Syrovátka, Oldřich
Oponenti práce: Svobodová Kaiferová, Dagmar
The aim of this thesis was to evaluate the landscape of the part of the Bečva river basin and to find out problems with the drainage conditions due to the persisting problems with floods and droughts. Based on the acquired knowledge about the landscape and human activity, the most vulnerable parts of the area were selected, with priority being given to revitalizing activities. The tools for revitalization of the landscape are complex land arrangements (hereinafter referred to as KoPU). The work determined insufficiency in their implementation and therefore possible changes to the procedures of the KoPU implementation process were proposed. The proposed procedures include cooperation with landscape and water management experts who are able to identify landscape problems, propose effective measures, and provide consultations to individual municipalities. In addition, community-led processes have been proposed to contribute to positive public approach to revitalization and overall awareness of environmental issues. The proposed KoPU implementation procedures, including land remedy (also with landscape improvements), should help to stabilize the water regime and to reduce the negative impacts of the climate changes.
Klíčová slova: land arrangements; drainage conditions; land use; agriculture; climate changes; community work; landscape revitalization

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu