Analýza nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných v ČR

Název práce: Analýza nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných v ČR
Autor(ka) práce: Pelcová, Aneta
Vedoucí práce: Lešetický, Ondřej
Oponenti práce: Kaczor, Pavel
Předmětem diplomové práce je analýza nemocenského pojištění se zaměřením na nemocenské pojištění osob samostatně výdělečně činných v České republice. Cílem práce je zhodnotit systém a to za pomoci komparace podmínek nemocenského pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné s podmínkami systému pro zaměstnance. Porovnání z finančního hlediska je provedeno modelací dávek pomocí tří názorných situací dočasné pracovní neschopnosti a tří situací nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Hlavní metodou použitou k dosažení cíle je dotaz-níkové šetření, dále pak kvalitativní výzkum v cílové populaci osob samostatně výdělečně činných. Z výsledků práce vyplývá, že podmínky pro osoby samostatně výdělečně činné a zaměstnance jsou v mnoha ohledech velmi rozdílné. Dále práce ukazuje, že nezájem o nemocenské pojištění ze strany podnikatelů je způsoben především nízkou informovaností o podmínkách, které pojištění nabízí.
Klíčová slova: nemocenské pojištění; sociální zabezpečení; osoba samostatně výdělečně činná
Název práce: Analysis of sickness insurance of self-employed persons in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Pelcová, Aneta
Vedoucí práce: Lešetický, Ondřej
Oponenti práce: Kaczor, Pavel
Předmětem diplomové práce je analýza nemocenského pojištění se zaměřením na nemocenské pojištění osob samostatně výdělečně činných v České republice. Cílem práce je zhodnotit systém a to za pomoci komparace podmínek nemocenského pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné s podmínkami systému pro zaměstnance. Porovnání z finančního hlediska je provedeno modelací dávek pomocí tří názorných situací dočasné pracovní neschopnosti a tří situací nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Hlavní metodou použitou k dosažení cíle je dotaz-níkové šetření, dále pak kvalitativní výzkum v cílové populaci osob samostatně výdělečně činných. Z výsledků práce vyplývá, že podmínky pro osoby samostatně výdělečně činné a zaměstnance jsou v mnoha ohledech velmi rozdílné. Dále práce ukazuje, že nezájem o nemocenské pojištění ze strany podnikatelů je způsoben především nízkou informovaností o podmínkách, které pojištění nabízí.
Klíčová slova: Health insurance; Social Security; self-employed

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management