Optimalizace rozvozů v závislosti na řízení skladových zásob

Název práce: Optimalizace rozvozů v závislosti na řízení skladových zásob
Autor(ka) práce: Špolc, Miroslav
Vedoucí práce: Fábry, Jan
Oponenti práce: Borovička, Adam
Optimalizace rozvozů v závislosti na řízení skladových zásob (Inventory routing problem) je matematickou metodou operačního výzkumu, která vzniká spojením dvou úloh (rozvozní úlohy a managementu skladových zásob). Cílem této práce je: představit čtenáři, co inventory routing přesně je, jak a proč vznikl a jak se v průběhu let vyvíjel. Zároveň si na reálných příkladech ukážeme výsledky jeho zavedení do praxe. Jako zdroje byly pro práci využity články a práce zahraničních odborníků na danou tématiku za posledních téměř 40 let. Z těchto výzkumů a na jejich základě byla vytvořena přehledová práce, shrnující nejdůležitější poznatky o možnostech řešení problematiky. Jejím přínosem je kromě vysvětlení teoretické stránky a ukázky jejího vývoje také představení reálných aplikací problematiky Inventory routing. Na konkrétních případech a výzkumech je přestavena jednak aplikovatelnost problematiky a jednak také její pozitivní výsledky v podobě úspory.
Klíčová slova: heuristika; model; rozvozní úloha; inventory routing problem; management skladových zásob; optimální řešení
Název práce: Inventory routing problem
Autor(ka) práce: Špolc, Miroslav
Vedoucí práce: Fábry, Jan
Oponenti práce: Borovička, Adam
Inventory routing problem is a mathematical method of operations research, consisting of two basic models (vehicle routing problem and inventory allocation). The goal of this master thesis is to introduce the reader to what exactly inventory routing is, why and how it was created and how it evolved over the course of years. Also, some examples of actual real-life applications of the problem will be shown together with the results of their implementation. Researches and papers of the last almost 40 years, written by experts on the subject are used as the source for this master thesis. From these works, the summarizing thesis was written, putting together the most important knowledge on how to solve the problem. Its contribution is not just the explanation of the theory and its development, but also introduction of some real applications of Inventory routing. Applicability of the model and its positive results in the form of cost savings is shown on real examples.
Klíčová slova: inventory allocation; vehicle routing problem ; optimal solution; heuristics; model; inventory routing problem

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Ekonometrie a operační výzkum
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra ekonometrie