Vzdělávací systém Číny a jeho dopad na konkurenceschopnost země

Název práce: Vzdelávací systém Číny a jeho dopad na konkurencieschopnosť krajiny
Jazyk práce: Slovensky
Práca sa venuje téme vzdelávacieho systému v Číne. Cieľom práce je na základe jeho analýzy zhodnotiť dopad vyššieho vzdelania na konkurencieschopnosť a overiť hypotézu, že investovanie do ľudského kapitálu je kľúčovým faktorom k zvýšeniu konkurencieschopnosti Číny.Práca je rozdelená na teoretickú a praktickú časť. Teoretická časť vymedzuje základné definície konkurencieschopnosti a indexy, ktorými sa konkurencieschopnosť meria. Zároveň charakterizuje konkrétne piliere daných indexov. V praktickej časti práca hodnotí vzdelávací systém, jeho históriu, základnú štruktúru a najmä problémy, ktoré sú v oblasti vzdelania v Číne prítomné. Druhá časť práce je venovaná dopadu vyššieho vzdelania na konkurencieschopnosť Číny. Využitím známych indexov konkurencieschopnosti práca vyhodnocuje kritérium zamerané práve na vyššie vzdelanie. Súčasťou kapitoly sú opatrenia a reformy, ktoré čínska vláda realizuje s cieľom odstrániť problémy, s ktorými je vzdelávací systém spojený a prispieť tak k zvýšeniu celkovej konkurencieschopnosti v krajine.
Klíčová slova: investície; vzdelávací systém; rast produktivity; Svetové ekonomické fórum; ľudský kapitál; Čína; konkurencieschopnosť
Název práce: Vzdělávací systém Číny a jeho dopad na konkurenceschopnost země
Jazyk práce: Slovensky
Práce se věnuje tématu vzdělávacího systému v Číně. Cílem práce je na základě jeho analýzy zhodnotit dopad vyššího vzdělání na konkurenceschopnost a ověřit hypotézu, že investice do lidského kapitálu jsou klíčovým faktorem ke zvýšení konkurenceschopnosti Číny.Práce je rozdělena na teoretickou a praktickou část. Teoretická část vymezuje základní definice konkurenceschopnosti a indexy, kterými se konkurenceschopnost měří. Zároveň charakterizuje konkrétní pilíře daných indexů. V praktické části práce hodnotí vzdělávací systém, jeho historii, základní strukturu a zejména problémy, které jsou v oblasti vzdělání v Číně přítomny. Druhá část práce je věnována dopadu vyššího vzdělání na konkurenceschopnost Číny. Využitím známých indexů konkurenceschopnosti práce vyhodnocuje kritérium zaměřené právě na vyšší vzdělání. Součástí kapitoly jsou opatření a reformy, které čínská vláda realizuje s cílem odstranit problémy, s nimiž je vzdělávací systém spojen a přispět tak ke zvýšení celkové konkurenceschopnosti v zemi.
Klíčová slova: investice; rast produktivity; Světové ekonomické fórum; lidský kapitál; Čína; konkurenceschopnost; vzdělávací systém
Název práce: Educational system in China and its impact on the country's competitiveness
Jazyk práce: Slovensky
The thesis is devoted to the topic of the educational system in China. The aim of the thesis is to evaluate the impact of higher education on competitiveness and to verify the hypothesis that investing in human capital is a key factor in increasing China's competitiveness. The thesis is divided into a theoretical and practical part. The theoretical part defines the basic definitions of competitiveness and the indices in which competitiveness is measured. It also characterizes specific pillars of given indices. The practical part evaluates the educational system, its history, the basic structure and, in particular, the problems that are present in the field of educationg in China. The second part is devoted to the impact of higher education on China's competitiveness. By using the well-known competitiveness indexes, the thesis evaluates the criterion focused on higher education. Part of the chapter is to look at the actual reforms implemented by the Chinese government in order to eliminate the problems with which the education system is linked, thus contributing to increasing overall competitiveness in the country.
Klíčová slova: competitiveness; China; educational system; human capital; World Economic Forum; productivity growth; investments

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Mezinárodní obchod
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů