Analýza dopadu počítačových trestných činů na podniky

Název práce: Analysis of the Cyber Crimes' Impacts on Businesses
Autor(ka) práce: Belgoziyeva, Ulpan
Vedoucí práce: Pavlíček, Antonín
Oponenti práce: Böhmová, Lucie
Jazyk práce: English
Global networks enable businesses to operate beyond the geographical boundaries and to make their processes more efficient. However, with digitalization, there also comes threats for businesses and sometimes companies are underestimating the risks associated with cyber-attacks. As the topic is relatively new, there are not many studies that took a deep look at the impact of cyber-attacks on the businesses and analyze those impacts from different angles. The key objective of the thesis was to cover key aspects of the impacts that cyber crimes can have on businesses, taking into account the various types of cyber-attacks, no matter the size and the sector of activity in which the company operates. To achieve this, I used synthesis analysis of real cyber-attacks cases, and I have split each effect into various categories using classification analysis. Furthermore, to study deeply the consequences that cyber incidents can have on businesses, I have analyzed in depth two large corporations that have suffered such attacks, and I have interviewed 15 experts working in the field of cyber-security. This analysis helped to achieve a complete and segmented picture of the impacts that cyber incidents had on businesses and showed how significantly these could affect business.
Klíčová slova: Data breaches; Cyber-security; Cyber-attacks; Cyber crime; Yahoo data breach; Impacts on businesses; Cyber-criminals; Target data breach
Název práce: Analýza dopadu počítačových trestných činů na podniky
Autor(ka) práce: Belgoziyeva, Ulpan
Vedoucí práce: Pavlíček, Antonín
Oponenti práce: Böhmová, Lucie
Jazyk práce: English
Globální sítě umožňují podnikům operovat za územím zeměpisných hranic a zefektivnit jejich působení. S digitalizací v podnikání ale přichází jisté hrozby a rizika spojená s kybernetickými útoky, které někdy podniky podceňují. S ohledem na to, že je toto téma relativně nové, neexistuje mnoho studií, které by se podrobně zabývaly dopady kybernetických útoků na podniky a analyzovaly tyto dopady z různých úhlů. Hlavní náplní této práce bylo pokrytí klíčových aspektů dopadů kybernetických trestných činů na podniky s přihlédnutím k různým typům kybernetických útoků, bez ohledu na velikost a odvětví činnosti, v níž podnik působí. K dosažení těchto cílů jsem použila syntetickou analýzu skutečných případů kybernetických útoků a rozdělila jsem jednotlivé efekty do různých kategorií s pomocí klasifikační analýzy. Kromě toho, že jsem do hloubky studovala dopady, které kybernetické útoky na podniky mají. Důkladně jsem analyzovala dvě velké korporace, které takové útoky utrpěly a vyzpovídala jsem 15 odborníků pracujících na poli kybernetické bezpečnosti. To přispělo k dosažení kompletního a detailního obrazu vlivů, ,které kybernetické útoky na podniky mají a k poukázání na to, jak mohou významně ovlivnit podnikání.
Klíčová slova: Dopady na podniky; Kybernetická bezpečnost; Kybernetické útoky; Kybernetický zločin; Počítačový trestný čin; Porušení informační bezpečnosti Yahoo; Porušení informační bezpečnosti Target; Počítačoví zločinci

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/International Business - Central European Business Realities
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra systémové analýzy