Název práce: Ekonomické hodnocení chirurgického zákroku v porovnání s farmakologickou léčbou u pacientů s diagnózou gonartróza
Autor(ka) práce: Hájková, Kateřina
Vedoucí práce: Lešetický, Ondřej
Oponenti práce: Pažitný, Peter
Cílem této diplomové práce je aplikace zásad ekonomického hodnocení, kvantifikovat náklady a efekty dvou rozdílných postupů při léčbě gonartrózy z perspektivy zdravotní pojišťovny a pacienta, zhodnotit jejich poměr z hlediska efektivity a užitečnosti a vyslovit závěry o výhodnější variantě. Posuzovanými alternativami je injekce kyseliny hyaluronové a provedení totální endoprotézy. Efekty pro analýzu nákladové efektivnosti jsou měřeny pomocí skóre WOMAC indexu. Efekty pro analýzu nákladové užitečnosti jsou měřené pomocí HUI2. Výzkum zahrnuje dva oddíly: (1) analýzu kazuistiky dvou pacientů a (2) analýzu klinických studií a celorepublikových dat zdravotní pojišťovny. Zejména kvůli krátkosti sledovaného období se v závěru jeví farmakoterapie jako výhodnější alternativa.
Klíčová slova: Ekonomické hodnocení; Gonartróza; Analýza nákladové efektivnosti; Analýza nákladové užitečnosti; WOMAC; HUI2
Název práce: Economic evaluation of surgery compared with pharmacological treatment for patients diagnosed with gonarthrosis
Autor(ka) práce: Hájková, Kateřina
Vedoucí práce: Lešetický, Ondřej
Oponenti práce: Pažitný, Peter
The main purpose of my diploma thesis is the application of economic evaluation principles; costs quantification and the consequences quantification of two different approaches in the gonarthrosis therapy from the perspective of Health Insurance Company and from the perspective of the patient; furthermore the evaluation of the effectiveness and utility ratio and the final determination for more convenient option. Considered alternatives are the hyaluronic acid injection and the total knee arthroplasty realization. Effects for the expenditures at cost-effectiveness analysis are measured by WOMAC Index. Effects for the expenditures at cost-utility analysis are measured by HUI2 score system. The research includes two sections: (1) the case study of two patients and (2) the clinical trials and nationwide Health Insurance Company´s data analysis. Particularly because of the brief observation time period, the pharmacotherapy is quantified as a more convenient alternative.
Klíčová slova: Economic evaluation; Gonarthrosis; Cost-effectiveness analysis; Cost-utility analysis; WOMAC; HUI2

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management
Fakulta: Fakulta managementu