Analýza vybraných klimatologických časových řad

Název práce: Analýza vybraných klimatologických časových řad
Autor(ka) práce: Kraitz, Petr
Vedoucí práce: Helman, Karel
Oponenti práce: Šimpach, Ondřej
Diplomová práce se zabývá analýzou časových řad průměrných měsíčních teplot sedmi meteorologických stanic v letech 1960 až 2015. S použitím vybraných metod jsou řady modelovány v klouzavých desetiletých úsecích a je provedena predikce jedenáctého roku. Cílem této diplomové práce je porovnat úspěšnost předpovědí dle různých přístupů/modelů na jeden rok dopředu na základě dat z posledních 10 let.
Klíčová slova: klimatologie; měsíční časové řady; EViews; Boxova-Jenkinsova metodologie; sezónnost; dekompozice časové řady
Název práce: Analysis of Selected Climatological Time Series
Autor(ka) práce: Kraitz, Petr
Vedoucí práce: Helman, Karel
Oponenti práce: Šimpach, Ondřej
Dissertation is focused on analysis of time series of monthly mean temperatures of seven meteorological stations between years 1960 to 2015. With the use of selected statistical methods time series are modelled in moving ten year long intervals and a forecast of elevenths year is constructed. The goal of this dissertation is to compare the success of different methods/models predictions of values for one year period, based on the data from last 10 years.
Klíčová slova: monthly time series; EViews; seasonality; time series decomposition; climatology; Box-Jenkins Methodology

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Statisticko-pojistné inženýrství
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra statistiky a pravděpodobnosti