Pravda vs ordo amoris v historii lidstva a individuálním vývoji člověka

Název práce: Pravda vs ordo amoris v histórii ľudstva a individuálnom vývine človeka
Jazyk práce: Slovensky
Cieľom tejto práce je podať argumenty pre existenciu objektívneho mravného poriadku. Vo svojom skúmaní vychádzam zo Schelerovej teórie ordo amoris, kde majú emocionálne-hodnotové postoje dôležitú úlohu v poznávaní objektívneho mravného poriadku. Filozofickému rozvinutiu teórie ordo amoris predchádza historický exkurz, v ktorom nadväzujem na ideové korene teórie ordo amoris. Ďalej analyzujem základné pojmy teórie ordo amoris s dôrazom na pojem individuálny mravný vývin. Podstatným znakom individuálneho mravného vývinu je oslobodzovanie sa od vonkajších faktorov, ktoré človeka ovládajú, a smerovanie k vytvoreniu slobodnej individuality. V druhej kapitole rozvíjam a konkretizujem skúmanie emócií na príklade lásky, ľútosti, studu a súcitu. Tieto emócie majú dôležitú úlohu v individuálnom mravnom vývine. V tretej kapitole ukazujem, že historický vývoj spoločnosti podlieha podobným zákonitostiam ako vývin jednotlivca. Porušenie objektívneho mravného poriadku sa aj tu prejave úpadkom. Rozvoj spoločnosti je možný iba vtedy, keď je morálka v nej panujúca blahodarná pre individuálny mravný vývin.
Klíčová slova: civilizácia; morálka; individuálny mravný vývin; hodnoty; ordo amoris
Název práce: Pravda vs ordo amoris v historii lidstva a individuálním vývoji člověka
Jazyk práce: Slovensky
Cílem této práce je podat argumenty pro existenci objektivního mravního řádu. Ve svém zkoumání vycházím ze Schelerovy teorie ordo amoris, kde mají emocionálně-hodnotové postoje důležitou úlohu v poznávání objektivního mravního řádu. Filozofickému rozvinutí teorie ordo amoris předchází historický exkurz, ve kterém navazuji na ideové kořeny teorie ordo amoris. Dále analyzuji základní pojmy teorie ordo amoris s důrazem na pojem individuální mravní vývoj. Podstatným znakem individuálního mravního vývoje je osvobozování se od vnějších faktorů, které člověka ovládají, a směřování k vytvoření svobodné individuality. V druhé kapitole rozvíjím a konkretizuji zkoumání emocí na příklade lásky, lítosti, studu a soucitu. Tyto emoce mají důležitou úlohu v individuálním mravním vývoji. Ve třetí kapitole ukazuji, že historický vývoj společnosti podléhá podobným zákonitostem jako vývoj jednotlivce. Porušení objektivního mravního řádu se i zde projevuje úpadkem. Rozvoj společnosti je možný jenom tehdy, když je morálka v ní panující blahodárná pro individuální mravní vývoj.
Klíčová slova: morálka; individuální mravní vývoj; ordo amoris; hodnoty; civilizace
Název práce: Truth vs ordo amoris in the history of mankind and individual moral development
Jazyk práce: Slovensky
The goal of this study is to supply arguments for the existence of objective moral order. In my research, I consider ordo amoris theory, developed by Scheler, in which emotionally valued stances have an important role in discovering objective moral order. Philosophical elaboration of the ordo amoris theory follows historical excursion in which I build on ideological roots of the ordo amoris. Furthermore, I analyse basic terms of the theory with an emphasis on the term individual moral development. A Significant characteristic in the individual moral development is being freed from outer factors, which rule over man and lead to the creation of free individuality. In the second chapter, I elaborate on and specify an observation of emotions by using the examples of love, repentance, shame and sympathy. These emotions play an important role in individual moral development. In the third part of my work I demonstrate that the historical development of a society is subject to patterns that are similar to the development of the individual. A breach of the objective moral order ends up in decline.
Klíčová slova: values; ordo amoris; individual moral development; morality; civilization

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomická analýza
Fakulta: Národohospodářská fakulta