Proces výběru optimálního ERP systému

Autor(ka) práce: Svoboda, Petr
Vedoucí práce: Přibil, Jiří
Oponenti práce: Přibyl, Vladimír
Práce má za cíl vytvořit praktický návod, jak si vybrat optimální ERP systém pro menší nevýrobní společnosti. Vnitropodnikový systém je velmi komplexní věc, která se diametrálně odlišuje co do velikosti podniku a jeho aktivit, proto bude její praktická část šitá na míru konkrétní společnosti. Zkoumaná otázka bude, zda může ERP poskytované zdarma plně nahradit placené systémy pro menší společnosti. Pro účely práce jsem navrhl vlastní prozákaznicky orientovaný model, který v praktické části otestuji. Pomocí fází analýzy, specifikace a validace dospěji k multikriteriálnímu rozhodování a pokusím se z původního průřezu ERP systémů na trhu vybrat optimální systém v rámci rozpočtového omezení. Mezi poptávané systémy jsem zahrnul jak COTS systémy, open-source, tak i vývoj nového.
Klíčová slova: ERP systém; EDI; open-source; vnitropodnikový systém; COTS
Název práce: The Process of Choosing the Optimal ERP system
Autor(ka) práce: Svoboda, Petr
Vedoucí práce: Přibil, Jiří
Oponenti práce: Přibyl, Vladimír
This thesis aims to be a practical manual that helps to choose the optimal ERP system for a small non manufacturing company. Intercompany systems are very complex and differ in relation to the size of companies and their activities. Therefore, this the-sis is written for purposes of a chosen company. The question that I would like to answer during the process is whether open-source systems can fully substitute commercial ERP systems in smaller companies. To achieve the goal, I designed a new customer oriented model. At the second part of this thesis, I test the model and its parts. After the analytical phase, specification and validation, I deal with a multi-ple criteria decision making process that helps to choose the optimal ERP system within budget constraints. Representatives of COTS, open source and newly build systems were considered among demanded systems.
Klíčová slova: EDI; Open-source; Intercompany system; ERP system; COTS

Studijní program / obor: Ekonomika a management/Management