Název práce: Porovnání pravidel sestavování konsolidovaných účetních výkazů za Českou republiku a Slovensko
Autor(ka) práce: Chaloupková, Jana
Vedoucí práce: Svoboda, Michal
Oponenti práce: Ivánek, Peter
Předmětem diplomové práce je účetnictví subjektů veřejného sektoru v České republice ana Slovensku se zaměřením na pravidla konsolidace účetních výkazů za stát a jejichkomparaci. Práce se zprvu zabývá vymezením veřejného sektoru, jeho úlohami a subjektyv České republice a na Slovensku. Stručně popisuje základní pojmy z oblasti financovánísubjektů veřejného sektoru, veřejné rozpočty v České republice a na Slovensku a obsahujejejich plytkou komparaci. Analytická část práce se věnuje vybraným účetním pravidlůmsubjektů veřejného sektoru, která jsou významná a specifická pro tyto subjekty a jejichvzájemnému porovnání. Cíl práce naplňuje analýza pravidel konsolidace za Českourepubliku a Slovensko a jejich komparace. V práci jsou zvolena porovnávaná kritéria, kterájsou hodnocena úrovní podobnosti. Hlavním výsledkem diplomové práce je poznáníohledně celkové podoby účetních pravidel a pravidel konsolidace pro subjekty veřejnéhosektoru v České republice a na Slovensku.
Klíčová slova: konsolidace ve veřejném sektoru; subjekt veřejné správy; vybraná účetní jednotka; účetnictví subjektů veřejného sektoru
Název práce: Comparison of Rules of Compiling of Consolidated Accounting Statements for the Czech Republic and Slovakia
Autor(ka) práce: Chaloupková, Jana
Vedoucí práce: Svoboda, Michal
Oponenti práce: Ivánek, Peter
The matter of the thesis is accounting of the subjects of the public sector in the CzechRepublic and in Slovakia with the focus on the rules of consolidation of the accountingstatements for the state and their comparison. The thesis deals at first with thedetermination of the public sector, its tasks and subjects in the Czech Republic and inSlovakia. It describes briefly basic concepts from the field of financing of the subjects ofthe public sector, public budgets in the Czech Republic and in Slovakia and contains theirsuperficial comparison. The analytical part of the thesis deals with selected accountingpolicy of the subjects of the public sector which are significant and specific for thesesubjects and with their mutual comparison. The aim of the thesis is fulfilled by the analysisof the rules of consolidation for the Czech Republic and Slovakia and their comparison. Inthe thesis are chosen comparative criteria which are evaluated by the level of similarity.The main outcome of the thesis is a knowledge regarding a total form of the accountingpolicy and the rules of consolidation for the subjects of the public sector in the CzechRepublic and in Slovakia.
Klíčová slova: consolidation in the public sector; selected accounting entity; subject of public administration; accounting of the subjects of the public sector

Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra finančního účetnictví a auditingu

Datum zadání práce: 13. 10. 2016