Analýza oligopolu na auditorském trhu v České republice

Název práce: Analýza oligopolu na auditorském trhu v České republice
Autor(ka) práce: Šindelář, Michal
Typ práce: Disertační práce
Vedoucí práce: Müllerová, Libuše
Oponenti práce: Králíček, Vladimír; Vyleťalová, Květoslava
Disertační práce je zpracována ve formě souboru původních a uveřejněných výsledků (článků) s konkrétními výsledky z metodologicky nebo tematicky příbuzných oblastí. Cílem disertační práce je získat informace o auditorském trhu v České republice z hlediska oligopolní struktury a porovnat zjištěné výsledky s mezinárodními výzkumy v této oblasti. Problematika auditorského trhu nebyla v České republice častým předmětem akademických analýz, proto se disertační práce snaží tuto mezeru vyplnit. Problematika oligopolní struktury zasahuje v rámci auditu do několika rizikových oblastí. Ohrožuje nezávislost auditora například v rámci současného poskytování auditorských a neauditorských služeb. Existence vysoké tržní koncentrace může také indikovat negativní vliv na celkovou kvalitu provedených auditů. Hlavní přínos práce tkví v provedení analýzy tržní koncentrace na datech České republiky. Disertační práce jako celek analyzuje český auditorský trh v rozmezí let 2010-2015 a předkládá pohled akademického výzkumu na oblast tržní koncentrace v České republice. Z hlediska zdrojových dat se disertační práce zabývá, stejně jako je to typické pro zahraniční výzkumy, oblastí s vyšší společenskou důležitostí, tj. oblastí subjektů veřejného zájmu, resp. kótovaných společností. Závěry práce tedy nelze generalizovat i na oblast auditorského trhu představovaného společnostmi, které nejsou subjekty veřejného zájmu. Z metodologického hlediska se práce ve své analytické části opírá především o mezinárodně uznávané statistické metody pro měření tržní koncentrace, konkrétně se jedná o koeficient koncentrace a Herfindahl-Hirschmanův index. Nejdůležitější závěr, který práce přináší, je zjištění, že na českém auditorském trhu existuje srovnatelná úroveň tržní koncentrace s velkými auditorskými trhy. Z analýzy vyplynulo, že společnosti tvořící tzv. Velkou 4 zabírají přibližně 85 % auditorského trhu a že tento podíl zůstává v čase (mezi lety 2011-2014) neměnný.
Klíčová slova: Herfindahl-Hirschmanův index; Nezávislost auditora; Tržní koncentrace; Rotace auditorů; Historie auditu
Název práce: The Analysis of Oligopolistic Structure on the Czech Audit Market
Autor(ka) práce: Šindelář, Michal
Typ práce: Dissertation thesis
Vedoucí práce: Müllerová, Libuše
Oponenti práce: Králíček, Vladimír; Vyleťalová, Květoslava
The dissertation thesis is processed in the form of a set of original and published articles with specific results from the methodologically or thematically related areas. The aim of the dissertation is to obtain information about the audit market in the Czech Republic from the point of view of oligopolistic structure and to compare the results with an international research in this area. The issue of the audit market was not a frequent subject of academic analyses in the Czech Republic, therefore the dissertation tries to fill this gap. The oligopolistic structure interferes audit in several risk areas. It threatens the independence of the auditor in the context of the simultaneous provision of audit and non-audit services. The existence of a high market concentration may also indicate negative impacts on the overall quality of the audits performed. The main contribution of the work lies in the analysis of the market concentration on the data of the Czech Republic. The dissertation as a whole analyses the Czech audit market between the years 2010-2015 and presents a view of academic research on market concentration in the Czech Republic. In terms of data source, the dissertation deals with areas of higher social importance, i.e. areas of public interest entities respectively listed companies, which is also typical for international research. Therefore, the conclusions of the dissertation cannot be generalized to the field of the audit market represented by companies that are not public interest entities. From the methodological point of view, the dissertation in its analytical part is based mainly on internationally recognized statistical methods for measuring market concentration, namely the concentration ratio and the Herfindahl-Hirschman index. The most important conclusion is the finding that there is a comparable level of market concentration in the Czech audit market with large audit markets. The analysis shows that Big 4 firms occupy approximately 85% of the audit market and this share remains unchanged between the years 2011-2014.
Klíčová slova: Herfindahl-Hirschman index; Market concentration; Auditor rotation; Audit history; Auditor independence

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Účetnictví a finanční řízení podniku
Typ studijního programu: Doktorský studijní program
Přidělovaná hodnost: Ph.D.