Analýza novinek daňového systému České republiky v roce 2016

Autor(ka) práce: Becková, Veronika
Vedoucí práce: Hovorka, Petr
Oponenti práce: Vítek, Leoš
Diplomová práce zkoumá dopad zavedených nástrojů proti daňovým únikům v roce 2016, a to kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb. První kapitola popisuje důvody zavedení, legislativní zakotvení a fungování těchto opatření. Ve druhé kapitole jsou porovnávány tyto nástroje proti daňovým únikům s jejich aplikací v jiných zemích. Kapitola třetí zkoumá dopady kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb na inkaso daní do veřejných rozpočtů. Poslední (praktická) část se zabývá analýzou dopadu KH a EET na daňové poplatníky. Tato kapitola je převážně zpracovaná na základě získaných dat z vlastního dotazníkového šetření.
Klíčová slova: EET; mezinárodní srovnání; dopad na daňové poplatníky; dopad na veřejné rozpočty; KH; elektronická evidence tržeb; kontrolní hlášení; dotazníkové šetření
Název práce: Analysis of Czech tax system innovations in 2016
Autor(ka) práce: Becková, Veronika
Vedoucí práce: Hovorka, Petr
Oponenti práce: Vítek, Leoš
This diploma thesis examines the impact of introduced anti-tax evasion instruments in 2016, namely the VAT control statement and the electronic records of sales. The first chapter describes the reasons for implementation, legislative basis and functioning of these provisions. The second chapter compares these instruments against tax evasion with their application in other countries. Chapter three examines the impact of VAT control statement and electronic records of sales on tax collection into public budgets. The last (practical) part analyzes the VAT control statement and the ERS on taxpayers. This chapter is mainly processed on the basis of obtained data from my own questionnaire survey.
Klíčová slova: questionnaire survey; international comparison; impact on taxpayers; impact on public budgets; VAT control statement; electronic records of sales; ERS

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Zdanění a daňová politika
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví