Is Equity Premium a Puzzle in the Czech Republic?

Název práce: Is Equity Premium a Puzzle in the Czech Republic
Autor(ka) práce: Blaščík, Adam
Vedoucí práce: Potužák, Pavel
Oponenti práce: Chytilová, Helena
Jazyk práce: English
In this thesis I address the equity premium puzzle in the Czech Republic on both, the- oretical and empirical grounds. The equity premium puzzle states that the di erence between returns on risky and risk free asset is too high to be explained by meaningful coe cient of risk aversion. Risk aversion needed to justify the data would be too high and therefore incompatible with the microeconomic evidence. I review the literature on this phenomenon, especially regarding di erent e orts to explain the puzzle. I use Czech data from period between 1996 to 2016 on stock index returns, government bonds and per capita consumption and two di erent modeling approaches to estimate the coe cient of relative risk aversion. I follow the modeling strategy of Mehra & Prescott (1985) and use adjusted model as a robustness check. The main nding is that in the observed period the risk aversion coe cient is less extreme than suggested by Mehra & Prescott, but still too high to justify the observed risk premium. On top of that results for the Czech data are unstable over time.
Klíčová slova: asset price; Equity premium; risk aversion; risk premium; Czech Republic
Název práce: Is Equity Premium a Puzzle in the Czech Republic?
Autor(ka) práce: Blaščík, Adam
Vedoucí práce: Potužák, Pavel
Oponenti práce: Chytilová, Helena
Jazyk práce: English
Tato práce se zabývá fenoménem the equity premium puzzle v České republice a to jak v teoretické, tak v praktické rovině. The equity premium puzzle, volně přeloženo jako záhada akciové prémie, poukazuje na to, že rozdíl mezi výnosy rizikových a bezrizikových aktiv je příliš vysoký na to, aby byl vysvětlen pouze koe cientem averze k riziku. Averze k riziku potřebná k vysvětlení dat by musela být příliš vysoká a tím pádem neslučitelná s mikroekonomickými poznatky a daty. V této práci je analyzována literatura týka- jící se tohoto fenoménu s důrazem na různé přístupy k vysvětlení záhady. V praktické části využíváme data pro Českou republiku z období 1996 až 2016 pro akciový index, státní dluhopisy, spotřebu na obyvatele. Ta jsou použita ke kalibraci dvou různých eko- nomických modelů, abychom odhadli koe cient relativní averze vůči riziku. Využíváme metodiku modelování dle Mehry a Prescotta (1985) a upravený model pro kontrolu ro- bustnosti výsledků. Naším hlavním zjištěním je, že za sledované období je koe cient averze vůči riziku méně extrémní než naznačují Mehra a Prescott, ale stále příliš vysoký na to, aby objasnil pozorovanou prémii za riziko. Navíc, výsledky pro česká data jsou v průběhu času nestabilní.
Klíčová slova: averze k riziku; PX index; prémie za riziko

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomická analýza
Fakulta: Národohospodářská fakulta