Two Essays on Build-ups of Systemic Risk

Vedoucí práce: Brůna, Karel
Oponenti práce: Šíma, Ondřej
Jazyk práce: English
This thesis contains two essays that discuss measuring of systemic risk during the buildup phase. I lay theoretical foundations to the measuring of systemic risk, define systemic risk, discuss its buildups, and its endogenous nature. Following the theoretical framework, I propose two models. The first model, from the first essay, presents an early warning model built on systemic banking crises identified in 40 countries throughout a period 1970Q1:2010Q4. I put forth (i) a clear evidence of the endogenous character of systemic risk, as they are preceded by periods of credit booms, leveraging, and excessive growths in asset prices, (ii) I construct a regulator's loss function with respect to false negative and false positive errors, and (iii) outline a cost-benefit analysis of macroprudential policy while using the model framework. The second essay explores market based approach to measure systemic risk. Employing the methodology of regime switching models for week-to-week changes of TED spread starting with observations from 2011, I present another approach that can be applied to capture abrupt changes in systemic risk. Identified tumult periods are related to possible events that may stay behind the turmoils, when in particular, the new regulation amendments of money market funds are discussed.
Klíčová slova: credit booms; regime switching models; early warning models; measure of systemic risk; asset prices booms
Název práce: Two Essays on Build-ups of Systemic Risk
Autor(ka) práce: Szabo, Milan
Vedoucí práce: Brůna, Karel
Oponenti práce: Šíma, Ondřej
Jazyk práce: English
Předložená diplomová práce obsahuje dvě eseje pojednávající o měření systémového rizika s důrazem na jeho časovou dimenzi, tzv. build-ups. V první fázi mé práce stanovuji základní termíny, definuji systémové riziko, jeho základní znaky, dimenze a poukazuji na endogenní charakter systémového rizika. Z představeného teoretického rámce pro měření systémového rizika vychází dva modelové přístupy, které jsou představeny v jednotlivých esejích. První esej pojednává o modelech včasného varování a aplikaci této metodologie na systémové bankovní krize identifikované v panelu 40 zemí za období 1970Q1:2010Q4. V této části prezentuji (i) silné důkazy o endogenním charakteru systémového rizika, jehož materializace je předcházena obdobím silných úvěrových boomů, vysoké páky bankovního sektoru a růstu cen aktiv, (ii) konstruuji ztrátovou funkci regulátora vzhledem k chybě prvního a druhého řádu, (iii) diskutuji ztráty spojené s monitorováním systémového rizika a reakcí regulátora na přijatý signál. Druhá esej popisuje tržní model založený na TED spreadu a pomocí změn režimů jeho volatility představuji další způsob měření systémového rizika. Na týdenních datech za období 2011:2017 jsem prezentoval identifikovaná období režimu vyšší volatility ve světle možných událostí. Tato esej dále diskutuje novou regulaci peněžních fondů a dopad této regulace na nezajištěný mezibankovní trh.
Klíčová slova: boom cen aktiv; úvěrový boom; model změny režimů volatility; model včasného varování; měření systémového rizika

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky