Název práce: Přirozená míra neobsazenosti a její vliv na změnu ceny nájemného na kancelářském trhu v Praze
Autor(ka) práce: Vyšný, Martin
Vedoucí práce: Komrska, Martin
Oponenti práce: Potužák, Pavel
Práce zkoumá vztah mezi reálnou cenou nájemného a mírou neobsazenosti pomocí kvantifikace přirozené míry neobsazenosti na kancelářském trhu v Praze. K odhadu byla použita míra neobsazenosti budov třídy kvality A, cena nájemného v podobě tzv. prime rent a další vysvětlující proměnné. Na základě čtvrtletních dat v období od Q3 2004 do Q1 2017 je přirozená míru neobsazenosti odhadnuta na 9,09 %. Byl prokázán pozitivní vliv absolutního přírůstku reálného HDP na reálnou cenu nájemného, negativní směr působení byl prokázán u tempa růstu nově dokončených prostor a u změny reálné úrokové míry. Vliv těchto faktorů byl prokázán ve zpožděné podobě. Na základě odhadnuté přirozené míry neobsazenosti a aktuální míry neobsazenosti lze určit, že kancelářský trh v Praze se nachází ve fázi, kdy reálná cena nájemného v podobě prime rent dosáhla svého minima.
Klíčová slova: nájemné; přirozená míra neobsazenosti; trh nemovitostí
Název práce: Natural vacancy rate and its effect on the change of rent on the Prague office market
Autor(ka) práce: Vyšný, Martin
Vedoucí práce: Komrska, Martin
Oponenti práce: Potužák, Pavel
This thesis analyzes the relationship between real rent and vacancy rate by using quantification of natural vacancy rate for the Prague office market. In the estimation are used data on stock of A-class building, prime rents and other exogenous variables. Based on the data from Q3 2004 to Q1 2017, the natural vacancy rate is estimated to be 9,09%. The absolute growth of real GDP has a positive effect on real rent. And opposite the growth of stock and change in real interest rate have negative effect on real rent. These three variables are used in lagged version. Based on estimated natural vacancy rate and actual vacancy rate, we can determine the current market phase. The Prague office market hits the minimal level of real rent in terms of prime rent.
Klíčová slova: rent; natural vacancy rate; real estate market

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomická analýza
Fakulta: Národohospodářská fakulta