Racionální iracionalita voličů pohledem behaviorální ekonomie

Název práce: Racionální iracionalita voličů pohledem behaviorální ekonomie
Autor(ka) práce: Vojkůvka, Jan
Vedoucí práce: Špecián, Petr
Oponenti práce: Máslo, Lukáš Augustin
Tato teoreticky zaměřená bakalářská práce se zabývá otázkou, zda má teorie racionální iracionality Bryana Caplana základ v empirických poznatcích behaviorální ekonomie a kognitivní psychologie. Výsledky ukazují, že konkrétně existence motivovaného uvažování a hypotéza „žhavé kognice“ podporují koncept preferencí týkajících se názorů, jenž představuje důležitou část Caplanovy teorie. Také se zdá pravděpodobné, že dva ze čtyř systematicky zkreslených názorů veřejnosti popsaných Caplanem (předsudky vůči trhu a předsudky vůči cizincům), mají psychologicko-evoluční základy. Tento evoluční původ předsudků, které ovlivňují uvažování o ekonomických jevech, jim následně pomáhá přetrvávat do dnešní doby.
Klíčová slova: paradox volby; racionální iracionalita; motivované uvažování; heuristiky
Název práce: Rational irrationality of voters and behavioural economics
Autor(ka) práce: Vojkůvka, Jan
Vedoucí práce: Špecián, Petr
Oponenti práce: Máslo, Lukáš Augustin
This theoretical bachelor thesis deals with the question whether the theory of rational irrationality, as proposed by Bryan Caplan, has any roots in empirical findings of behavioural economics and cognitive psychology. Results show that specifically the case of motivated reasoning and the “hot cognition” hypothesis support the concept of preferences over beliefs, an important part of the Caplan's theory. Also, it seems plausible that two of the four systematically biased beliefs described by Caplan, namely anti-market bias and anti-foreign bias, have psycho-evolutionary origins. These origins may facilitate prevalence of these biases, which influence deliberation about economic phenomena.
Klíčová slova: paradox of voting; rational irrationality; motivated reasoning; heuristics

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Ekonomie
Fakulta: Národohospodářská fakulta