Analýza dopadu bankovní daně ve vybraných zemích

Název práce: Analýza dopadu bankovní daně ve vybraných zemích
Autor(ka) práce: Zemková, Martina
Vedoucí práce: Dvořák, Petr
Oponenti práce: Fleischmann, Luboš
Globální finanční krize otevřela téma dodatečného zdanění finančního trhu, zvláště bankovního sektoru, a v mnoha zemích se již daň začala v různých podobách zavádět. Tato diplomová práce nejprve přibližuje důvody uložení bankovních daní a jejich podoby; dále se detailněji zaměřuje na daň uloženou na rozvahové položky bank a její možné dopady na bankovní sektor, případně na ekonomický růst. Pro analýzu dopadů bankovní daně uložené na položky bilančních sum jsou vybrány země Visegrádské skupiny, kde již zdanění bylo zavedeno – Slovensko, Maďarsko a Polsko. Analýza ukazuje, že bankovní daň má dopad především na snížení profitability bankovního sektoru, což se může odrazit v poklesu úvěrové aktivity bank s následným vlivem na reálnou ekonomiku a útlum ekonomického růstu.
Klíčová slova: zdanění finančního sektoru; bankovní daň; Visegrádská skupina
Název práce: An analysis of the impact of bank levy on selected countries
Autor(ka) práce: Zemková, Martina
Vedoucí práce: Dvořák, Petr
Oponenti práce: Fleischmann, Luboš
The global financial crisis has opened up a topic of additional taxation on the financial market, especially the banking sector, and up to the present time this sort of taxation has been implemented in different ways in many countries. At first, the diploma thesis describes the reasons for the imposition of bank taxes and their forms. Afterwards it focuses on the tax imposed on bank balance sheet items in detail and deals with its possible impact on the banking sector or on economic growth. An analysis of the bank tax impact was performed for the countries of the Visegrád Group, where taxation has already been introduced – Slovakia, Hungary and Poland. The analysis shows that the bank tax has an impact primarily on lowering the profitability of the banking sector, which may be reflected in a decline in banks’ lending activity with a consequent impact on the real economy and a downturn in economic growth.
Klíčová slova: bank levy; financial sector taxation; Visegrád countries

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví