Analýza dopadů nízkých úrokových sazeb na hospodaření bank

Název práce: Analýza dopadov nízkych úrokových sadzieb na hospodárenie bánk na Slovensku
Jazyk práce: Slovensky
Cieľom diplomovej práce je zanalyzovať hospodárenie vybraných bánk na Slovensku v prostredí nízkych úrokových sadzieb a zhodnotiť ich dopady aj na celkový bankový sektor. Sledovaným obdobím sú roky 2005 až 2016 pre dostatočnú možnosť porovnania rôznych ukazovateľov. Sledovanými ukazovateľmi boli predovšetkým úrokové výnosy a výnosy z poplatkov a provízií, úroková marža, rentabilita aktív a vlastného kapitálu a objem poskytnutých úverov. Analýza sa zamerala aj na riziko podstupované bankami v oblasti úverových operácií, prostredníctvom sledovania zlyhaných úverov a taktiež ich podielu na celkovom objeme úverov. Dôležitou časťou diplomovej práce je i vývoj menovej politiky a úrokových sadzieb na Slovensku.
Klíčová slova: úrokové sadzby; úverová aktivita; zlyhané úvery; úroková marža; rentabilita; menová politika; Slovensko
Název práce: Analýza dopadů nízkých úrokových sazeb na hospodaření bank
Jazyk práce: Slovensky
Cílem diplomové práce je zanalyzovat hospodaření vybraných bank na Slovensku v prostředí nízkých úrokových sazeb a zhodnotit jejich dopady i na celkový bankovní sektor. Sledovaným obdobím jsou roky 2005 až 2016 pro dostatečnou možnost porovnání různých ukazatelů. Sledovanými ukazateli byly především úrokové výnosy a výnosy z poplatků a provizí, úroková marže, rentabilita aktiv a vlastního kapitálu a objem poskytnutých úvěrů. Analýza se zaměřila i na riziko podstupované bankami v oblasti úvěrových operací, prostřednictvím sledování selhaných úvěrů a také jejich podílu na celkovém objemu úvěrů. Důležitou součástí diplomové práce je také vývoj měnové politiky a úrokových sazeb na Slovensku.
Klíčová slova: úroková marže; úrokové sazby; rentabilita; selhané úvěry; úvěrová aktivita; měnová politika; Slovensko
Název práce: Analysis of the impact of low interest rates on the management of banks in Slovakia
Jazyk práce: Slovensky
The aim of the diploma thesis is to analyze the economics of selected banks in Slovakia in a low interest rate environment and to evaluate their impacts on the overall banking sector as well. The observed period is from 2005 to 2016 for a sufficient opportunity to compare different indicators. The monitored indicators included interest income and commission income, interest margin, return on assets and equity and the volume of loans granted. The analysis also focused on the risk borne by banks in the area of credit operations, through the monitoring the failed loans and their share in the total volume of loans. An important part of the diploma thesis is also the development of monetary policy and interest rates in Slovakia.
Klíčová slova: monetary policy,; Slovakia; default loans; profitability; interest margin; interest rates; volume of loans

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví