Název práce: Vliv přímých zahraničních investic v Etiopii v letech 2000-2015 na její zařazení mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky světa
Autor(ka) práce: Viltová, Veronika
Vedoucí práce: Strejček, Ivo
Oponenti práce: Zubíková, Adéla
Tato bakalářská práce analyzuje vliv přímých zahraničních investic na hospodářský růst Etiopie v letech 2000-2015. Teoretická část popisuje základní modely růstu a definuje přímé zahraniční investice. Praktická část líčí vývoj země, rozebírá dominující zahraniční investory a popisuje efekt jejich investic na hospodářství státu. Makroekonomické ukazatele jsou zkoumány na základě dat Světové banky. Cílem bylo ověření hlavní hypotézy práce, že příliv přímých zahraničních investic měl dominantně pozitivní vliv na rostoucí hospodářský růst Etiopie v letech 2000-2015. Dílčí hypotézou bylo, že čínské přímé zahraniční investice do infrastruktury mají v rozvojových zemích významnější krátkodobý pozitivní efekt na hospodářský růst než západní investice cílené do lidského kapitálu, tedy zejména vzdělání a zdravotnictví. Hlavní i dílčí hypotéza byla potvrzena. Téma je vzhledem k pokračujícímu vývoji Etiopie aktuální a práce představuje základ pro zkoumání dlouhodobého efektu investic v příštích letech.
Klíčová slova: Etiopie; přímé zahraniční investice; Čína; ekonomický růst
Název práce: The Effect of Foreign Direct Investments on Classification of Ethiopia as One of the Fastest Growing Economies of the World in the Years 2000-2015
Autor(ka) práce: Viltová, Veronika
Vedoucí práce: Strejček, Ivo
Oponenti práce: Zubíková, Adéla
This bachelor thesis analyzes the impact of foreign direct investment on the economic growth of Ethiopia in 2000-2015. The theoretical part characterizes basic models of growth and defines foreign direct investment. The practical part describes the development of the country, analyzes the dominant foreign investors and portrays the effect of their investments on the state economy. Macroeconomic indicators are examined on the basis of World Bank data. The aim was to verify the main hypothesis that the inflow of foreign direct investment had a predominantly positive impact on the growing economic growth of Ethiopia in 2000-2015. The partial hypothesis was that China's foreign direct investment in infrastructure has more significant positive short-term effect on economic growth in developing countries than Western investment in human capital, particularly education and health. Both the main and partial hypotheses have been confirmed. The topic is up to date due to the ongoing development of Ethiopia, and the work is the basis for exploring the long-term effect of investment over the coming years.
Klíčová slova: Ethiopia; foreign direct investment; China; economical growth

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky