Nominální konvergence ČR k Německu v období 1993-2015

Autor(ka) práce: Beneš, Jan
Vedoucí práce: Zamrazilová, Eva
Oponenti práce: Munzi, Tomáš
Tato diplomová práce se zabývá makroekonomickou analýzou nominální a reálné konvergence České republiky k Německu. Vysvětluje základní pojmy a ukazatele týkající se reálné a nominální konvergence ekonomiky. Následně jsou tyto poznatky použity pro analýzu statistických dat ze zkoumaného období 1993 až 2015. Pomocí metody komparace je srovnáván vývoj cenové hladiny a nominálního měnového kurzu v období 1993–2015. A to na základě sestavené časové řady, jejíž vývoj je analyzován a poté jsou syntetizovány dílčí faktory ovlivňující průběh této časové řady. Ze syntézy faktorů jsou vyřčeny obecné závěry týkající se vývoje cenové hladiny a nominálního měnového kurzu ve zkoumaném období 1993–2015.
Klíčová slova: Konvergence; Parita kupní síly; Nominální měnový kurz; Cenová hladina
Název práce: Nominal convergence of the Czech Republic to Germany in period 1993–2015
Autor(ka) práce: Beneš, Jan
Vedoucí práce: Zamrazilová, Eva
Oponenti práce: Munzi, Tomáš
This diploma thesis deals with the macroeconomic analysis of nominal and real convergence of the Czech Republic to Germany. It explains the basic concepts and indicators regarding the real and nominal convergence of the economy. Subsequently, these findings were used to analyze statistical data from the 1993 to 2015 period. The comparison method compares the development of the price level and the nominal exchange rate over the period 1993–2015. This is based on a set time series, whose development is analyzed and then the partial factors influencing the progress of this time series are synthesized. From the synthesis of the factors, the general conclusions regarding the development of the price level and the nominal exchange rate in the period 1993–2015 are stated.
Klíčová slova: Covergence; Purchasing power parity; Nominal exchange rate; Price level

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky