Analýza dopadu zpoplatnění sběru a svozu komunálního odpadu

Název práce: Analýza dopadu zpoplatnění sběru a svozu komunálního odpadu
Autor(ka) práce: Hroch, Ota
Vedoucí práce: Toth, Petr
Oponenti práce: Rejtharová, Ilona
V rámci diplomové práce byl na vzorku obcí zjištěn statisticky významný rozdíl mezi množstvím směsného odpadu vyprodukovaného v obcích, které zavedly množstevní systém zpoplatnění odpadu oproti obcím, které zpoplatňují komunální odpad fixní sazbou. Z výsledků vyplývá, že v obcích, které zpoplatňují komunální odpad na základě množství je vyprodukováno v průměru o 11 % méně směsného odpadu. U separovaného odpadu však statisticky významný rozdíl zjištěn nebyl, s výjimkou skla, kterého je v obcích zpoplatňujících odpad na základě množství přibližně o 19 % více. Na základě dotazníkového šetření bylo zjištěno, že domácnosti, které třídí papír, sklo, plasty a biologický odpad, vyprodukují statisticky významně méně směsného odpadu, a to přibližně o 30 %.
Klíčová slova: externality; recyklace; separovaný odpad; skládky; směsný odpad; PAYT
Název práce: Analysis of impacts of municipal solid waste pricing systems
Autor(ka) práce: Hroch, Ota
Vedoucí práce: Toth, Petr
Oponenti práce: Rejtharová, Ilona
Results of the diploma thesis shows a statistically significant difference between the amount of mixed waste produced in the municipalities that established a unit-based pricing system for residential mixed waste compared to the municipalities that charge residential waste at a fixed rate. Results further shows that municipalities that charge residential mixed waste on a quantity basis produce 11 % less mixed waste on average. For separated waste, however, there was no statistically significant difference except for glass. Production of glass was increased about 19 % in municipalities using unit-based pricing system. Based on a questionnaire survey, households that sort paper, glass, plastics and bio-waste produce about 30 % less mixed waste on average, where this difference is statistically significantly.
Klíčová slova: separated waste; landfills; externalities; recycling; PAYT; mixed waste

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Regionální studia
Fakulta: Národohospodářská fakulta