Daňové úniky a výnosy u DPH

Název práce: Daňové úniky a výnosy u DPH
Autor(ka) práce: Kusý, Petr
Vedoucí práce: Vítek, Leoš
Oponenti práce: Klazar, Stanislav
Diplomová práce se zabývá popisem nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují výši inkasa DPH jak z teoretického, tak i z praktického pohledu. V této práci popisuji základní principy fungování DPH s vlivem na výnos, stejně jako výhody či nevýhody této daně. Součástí práce je i detailní popis daňových úniků na DPH, jejich podstata a vyčíslení pomocí VAT gapu v členských státech EU. V teoretické části práce se zaměřuji na možnost prognózy výnosu DPH za využití dostupných makroekonomických podkladů a s pomocí dvou základních predikčních modelů. Názorná predikce výnosu DPH je v závěru práce zhodnocena na základě porovnání výsledků těchto dvou modelů se skutečným výnosem DPH v ČR za roky 2011 až 2016.
Klíčová slova: výnos DPH; inkaso DPH; daňové úniky; predikce DPH
Název práce: Tax evasion and VAT revenue
Autor(ka) práce: Kusý, Petr
Vedoucí práce: Vítek, Leoš
Oponenti práce: Klazar, Stanislav
This diploma thesis deals with description of the most important factors that influence the VAT revenues, both from the theoretical and practical point of view. In this paper I describe basic principles of VAT with influence on VAT revenues as well as advantages and disadvantages of this tax. Part of the thesis is also a detailed description of VAT evasion, their substance and their quantification through the VAT gap in the EU member states. In the theoretical part, I focus on the possibility of forecasting the VAT revenue using the available macroeconomic data and using two basic prediction models. The illustrative prediction of the VAT revenue is assessed at the end of this paper based on the comparison of the results of these two models with the actual VAT revenue for the years 2011 to 2016 in the Czech Republic.
Klíčová slova: VAT revenues; VAT collection; tax frauds; prediction of VAT

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance