Název práce: Důsledky ekonomické krize na situaci na trhu práce po roce 2008 z regionálního pohledu
Autor(ka) práce: Vlk, Tomáš
Vedoucí práce: Průša, Ladislav
Oponenti práce: Krebs, Vojtěch
Cílem této práce je popsat vývoj a strukturu trhu práce České republiky v době ekonomické krize a v době po jejím odeznění. Zaměřuje se tedy především na období po roce 2008 až 2016. Na základě prognózy charakteristik trhu práce České republiky jsou definovány předpokládané základní tendence dalšího vývoje. Práce se však neomezuje pouze na trh práce na státní úrovni, ale věnuje se i trhu práce na úrovni jednotlivých krajů. Prostřednictvím metody shlukové analýzy hledá skupiny krajů, jejichž trhy práce se v době krize vyvíjely dle nezaměstnanosti, struktury zaměstnanosti a úrovně trhu práce podobným směrem. Výstupem shlukové analýzy tak jsou skupiny krajů, které uvnitř vykazují podobnou strukturu zaměstnaných osob, úroveň samotných trhů práce a chování v době ekonomické krize. Naopak na základě výše hodnot standardizovaných ukazatelů nezaměstnanosti, které jsou pro komparaci krajů vypočteny, jsou hledány disproporce mezi kraji. Následně jsou definovány příčiny těchto rozdílů mezi kraji a dle velikosti těchto rozdílů v čase je určeno, zda dochází k divergenci či konvergenci trhů práce na úrovni regionů.
Klíčová slova: trh práce; ekonomická krize; nezaměstnanost; regionální disparita
Název práce: The consequences of the economic crisis on the labor market after 2008 from a regional point of view
Autor(ka) práce: Vlk, Tomáš
Vedoucí práce: Průša, Ladislav
Oponenti práce: Krebs, Vojtěch
The aim of this thesis is to describe the development and structure of the labor market of the Czech Republic in the time of the economic crisis and in the period after its disappearance. Therefore this thesis focuses mainly on the period from 2008 to 2016. The anticipated trends of further development are based on the forecast of labor market of the Czech Republic. However the thesis is not limited to the labor market at the state level, but it also examines the labor market at the level of individual regions. Based on the cluster analysis, it groups regions whose labor markets have evolved in a similar way in terms of unemployment, employment patterns and labor market levels during the crisis. As a result of the cluster analysis, the groups of regions show a similar structure of employees, the level of the labor markets themselves and the behavior in times of economic crisis. On the contrary, the values of the standardized unemployment indicators, which are computed for the comparison of regions, display disproportions between regions. Subsequently, the causes of these differences between regions are defined and depending on the size of these differences during the time, it is determined whether there is a divergence or convergence of labor markets at regional level.
Klíčová slova: labor market; economic crisis; unemployment; regional disparity

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Ekonomická demografie
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky