Charakteristika rizika na trhu komerčních nemovitostí ve střední Evropě

Název práce: Charakteristika rizika na trhu komerčních nemovitostí ve střední Evropě
Autor(ka) práce: Charvát, Miloš
Vedoucí práce: Radová, Jarmila
Oponenti práce: Mazáček, David
Tato práce slouží k přesnějšímu pochopení trhů komerčních nemovitostí ve střední Evropě (Česká republika, Polsko, Slovensko a Maďarsko). Tyto trhy si v průběhu času získávají stále vyšší zájem mezinárodních investorů. Práce nastiňuje determinanty vývoje na trhu, kterými jsou především likvidní a tržní riziko. V teoretické části je vymezen a popsán trh komerčních nemovitostí a také jeho riziková charakteristika. Dále je věnována pozornost metodologii měření likvidity, měření ceny a cykličnosti trhů. Analytická část pak tato rizika kvantifikuje standardními rizikovými ukazateli (Sharpeho poměr, směrodatná odchylka, korelace) a nachází regresní model popisující vývoj veličin v čase, především ceny a objemu investic. Pro analýzu jsou použita data o jednotlivých transakcích komerčních nemovitostí mezi lety 2005–2016. Testování hypotézy o vztahu tržní ceny, objemu investic a úrokové míry prokázalo pouze závislost ceny na objemu, nikoliv na úrokové míře. Exogenní veličiny jsou pak dále zkoumány. Závěrečné úvahy a interpretace výsledků poukazují na rostoucí potřebu pochopení nemovitostního trhu, která vyplývá z aktuálních dat. Zdá se také, že nemovitostní trh může hrát významnou roli v pochopení finančních krizí.
Klíčová slova: Kancelář; Komerční nemovitosti; střední Evropa
Název práce: Risk characterization on commercial real estate market in central Europe
Autor(ka) práce: Charvát, Miloš
Vedoucí práce: Radová, Jarmila
Oponenti práce: Mazáček, David
This thesis brings a more detailed understanding of the commercial real estate market in central Europe (Czech Republic, Poland, Slovakia, Hungary). These markets keep attracting more investor interest over the years. The paper shows market determinants, especially liquidity risk and market risk. The theoretical section defines commercial real estate market and its risk characteristics. Beyond that there is a focus on liquidity measurement methodology, price understanding and market cyclicality. The analytical section quantifies the risks via standard risk indicators (Sharpe ratio, standard deviation, correlation) and puts forth a regression model describing variables in time, specifically the price and investment volume. The data reflecting individual transactions of commercial real estate between 2005 and 2016 are used for analysis. Testing a hypothesis about a relation between market price, investment volume and interest rates showed only a dependence of price on the investment volume, but not on the interest rates. Exogenous variables are examined further. Final considerations and interpretation of results point to a growing need for understanding of the real estate market which arises from latest data. It is also likely that the real estate market may hold a crucial part in understanding financial crises.
Klíčová slova: office; Commercial real estate; central Europe

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví