Analýza vývoje trhu práce z pohledu nezaměstnaných v ČR v letech 2007-2017

Název práce: Analýza vývoje trhu práce z pohledu nezaměstnaných v ČR v letech 2007-2017
Autor(ka) práce: Rychtár, Tomáš
Vedoucí práce: Štípek, Vladimír
Oponenti práce: Maule, Petr
Bakalářská práce analyzuje vývoj situace nezaměstnaných na trhu práce v České republice v letech 2007 – 2017. Cílem práce je zhodnocení situace nezaměstnaných ve sledovaném období a analýza efektivnosti především aktivní politiky zaměstnanosti. Práce porovnává situaci před hospodářskou krizí, během ní a postupný pokrizový vývoj až do současnosti pohledem nezaměstnaných osob. Teoretická část vymezuje základní teorie a přístupy, které souvisí s nezaměstnaností a rigiditou trhu práce. Vymezuje, co skutečně nezaměstnanost znamená a jak ji můžeme dělit. Zaměřuje se také na problémy, které jsou nezaměstnaností způsobeny, a kterým jde předejít nebo je zmírnit vhodnou PZ. V praktické části jsou analyzovány data související s nezaměstnaností celkovou, ale i s nezaměstnaností v hendikepovaných skupinách, které mají největší problémy při hledání práce. V druhé polovině praktické části je provedena analýza nástrojů APZ. V závěru práce jsou srovnávány výsledky z analýzy nezaměstnanosti a APZ a zhodnocení celé situace nezaměstnaných ve sledovaném období.
Klíčová slova: státní politika zaměstnanosti; Česká republika; pozice nezaměstnaných; rizikové skupiny; trh práce
Název práce: Analysis of labor market developments from the point of view of the unemployed in the Czech Republic from 2007 to 2017
Autor(ka) práce: Rychtár, Tomáš
Vedoucí práce: Štípek, Vladimír
Oponenti práce: Maule, Petr
The bachelor thesis analyzes the development of the situation of the unemployed people on the labor market in the Czech Republic from 2007 to 2017. Evaluation of the situation of the unemployed during the follow-up period and to analyze the effectiveness of the active employment policy is the aim of the thesis. The thesis compares the situation of the unemployed people before and during the economic crisis and the gradual post-crisis development to the present. The theoretical part defines the basic theories related to unemployment and rigidity of the labor market. It defines what really means unemployment and how we can divide it. It also focuses on the problems caused by unemployment, which can be prevented or mitigated by a suitable employment policy. In the practical part there are analyzed the data related to the overall unemployment, as well as the unemployment in the handicapped groups who have the greatest problems during finding a job. In the second half of the practical part an analysis of AEP tools is performed. Finally the results of the analysis of unemployment and AEP are compared and the overall situation of unemployment in the follow period is evaluated.
Klíčová slova: position of the unemployed; risk groups; labor market; state employment policy; Czech Republic

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Národní hospodářství
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky