Název práce: Rozvoj zbrojního průmyslu v Československu ve 30. letech 20. stol. a jeho význam pro nacistickou ekonomiku během 2. svět. války
Autor(ka) práce: Burianová, Tereza
Vedoucí práce: Váňa, Daniel
Oponenti práce: Dufek, Pavel
Diplomová práce analyzuje rozvoj zbrojního průmyslu v Československu ve třicátých letech 20. století a jeho význam pro nacistickou ekonomiku v období po odstoupení československého pohraničí a následné okupace Československa německými vojsky. Základní hypotézou práce bylo, že rozvoj daného odvětví byl zapříčiněn zejména dvěma faktory - nestabilní politickou situací v Evropě a vědecko-výzkumným, potažmo technologicko-průmyslovým pokrokem v oblasti vývoje zbraní v Československu. Zjištěno bylo, že v rozvoji hrálo významnou roli i silné postavení na území nového státu už existujících zbrojovek, hospodářská krize a neúspěch odzbrojovacích jednání, naopak přínos výzkumu spojeného s technologickým pokrokem je diskutabilní. Německé ekonomice přineslo odstoupení pohraničí s následnou okupací území bývalého Československa zisk výzbroje pro několik divizí, důležitější však bylo získání, respektive budoucí prospěch z průmyslových kapacit a surovinové základny pro vybudování průmyslového zázemí.
Klíčová slova: export; Německo; Československo; 30. léta 20. století; zbrojní průmysl
Název práce: Developement of the Arms Industry in Czechoslovkia during the 1930s and its Importance for the Nazi Economy in World War II
Autor(ka) práce: Burianová, Tereza
Vedoucí práce: Váňa, Daniel
Oponenti práce: Dufek, Pavel
The thesis analyzes the development of the arms industry in Czechoslovakia during 1930´sin the thirties of the 20th century and its importance for the Nazi economy at the time of the surrender of the Czechoslovak border region and the occupation of Czechoslovakia by the German army. The main hypothesis of the work was that the development of the Czechoslovak arms industry has been caused particularly by two main factors - unstable political situation in Europe and scientific and technological progress ofin the development of weapons in Czechoslovakia. The thesis argues that stronger position of the former Austro-Hungarian factories, the Great Depression and the failure of the disarmament negotiations played a bigger role in industry´s development, contrary to debatable contribution of reasearch and developement advances in the industry. The surrender of the border and the subsequent occupation of Czechoslovakia brought Germany military the equipment for several army divisions, but more importantly enabled Germany to use advanced industrial capacities and raw material base for the construction of industrial facilities.
Klíčová slova: 1930´s ; Germany; Czechoslovakia; Arms Industry; Export

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářské a politické dějiny 20. století
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářských dějin