Název práce: Financial analysis of bankruptcy
Autor(ka) práce: Sýkora, Igor
Vedoucí práce: Janda, Karel
Oponenti práce: Fučík, Vojtěch
Jazyk práce: English
Thesis “Financial analysis of bankruptcy” is divided into three sections. First section focus on agency problems and its implications to bankruptcies. Bankruptcy with soft budget approach prefer reorganization of firm instead of liquidation. Implementation of rescue culture in Czech Insolvency Act is described. Second section focuse on financial analysis of firm in order to reveal approaching bankruptcy. Liquidity, debt, performance and efficiency ratios are introduced. Moreover, bankruptcy and solvency models such as Altman’s z score, IN Financial Analysis and Kralicek’s Quick test are described into detail. Final section analyse bankruptcy of Czech lottery leader Sazka in order to find out what is the originator of it. Analysis consist of description of it insolvency proceedings involving all above mentioned points of view – legal point, soft budget constraint and financial analysis.
Klíčová slova: Agency problems; bankruptcy with soft budget constraint; Czech insolvency proceedings; financial analysis; bankruptcy models; Sazka’s bankruptcy
Název práce: Abstrakt
Autor(ka) práce: Sýkora, Igor
Vedoucí práce: Janda, Karel
Oponenti práce: Fučík, Vojtěch
Jazyk práce: English
Diplomová práce Finanční analýza bankrotu je rozdělena do tří sekcí. První sekce popisuje teorii zastoupení a její dopad na bankrot. Bankrot s měkkým rozpočtovým omezením preferuje reorganizaci firmy před její likvidací. Popíšu zakomponování této záchrany pro firmy do Českého insolvenčního zákona. Druhá sekce se věnuje finanční analýze firmy za účelem odhalit blížící se bankrot. K tomu slouží likviditní, dluhové, výkonnostní ukazetele. Navíc bankrotní a bonitní modely jako Altmanovo z skóre, IN Finanční Analýza a Kralicekův rychlý test jsou popsány do detailu. Poslední fáze analyzuje bankrot Českého loterijního hegemona společnosti Sazka za účelem odalit důvod jejího bankrotu. Analýza spočívá v popsání insolvenčního procesu ze všech výše zmíněných úhlů pohledu – právního, bankrotu s měkkým rozpočtovým omezením a finační analýzy.
Klíčová slova: Teorie zastoupení; bankrot s měkkým rozpočtovým omezením; finanční analýza; bankrotní modely; úpadek společnosti Sazka; České insolveční řízení

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Bankovnictví a pojišťovnictví
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví