Název práce: Ekonomická analýza základního nepodmíněného příjmu a jeho možná aplikace v České republice v roce 2016
Autor(ka) práce: Vicencová, Petra
Vedoucí práce: Vostrovská, Zdenka
Oponenti práce: Řežábek, Pavel
V posledních letech se jednou z nejvíce diskutovaných reforem sociálního státu stal takzvaný základní nepodmíněný příjem (ZNP), který by dle jeho zastánců měl nahradit všechny současné sociální dávky a tím značně zjednodušit sociální systém. Tato diplomová práce se věnuje možnosti implementace základního příjmu v České republice. Teoretická část shrnuje argumenty pro a proti ZNP a srovnává jej s alternativami, především s negativní důchodovou daní. Kromě běžných argumentů tato práce pokrývá i pohledy behaviorální ekonomie, například efekt prospektové teorie na subjektivní blahobyt příjemců dávek. Praktická část se nejdříve věnuje příkladům využití ZNP v praxi a experimentálním projektům, posléze jsou modelovány náklady zavedení nepodmíněného příjmu v České republice. Celkem je propočteno 25 standardních modelů ZNP a dodatečné 4 modely mnou navrženého alternativního systému. Výsledky výpočtů ukazují na extrémní ekonomickou náročnost programů založených na ZNP.
Klíčová slova: základní nepodmíněný příjem; Česká republika; sociální dávky; zdanění
Název práce: Economic analysis of basic income and its possible application in the Czech Republic in 2016
Autor(ka) práce: Vicencová, Petra
Vedoucí práce: Vostrovská, Zdenka
Oponenti práce: Řežábek, Pavel
In the last years one of the most discussed reforms of social state is the so called basic income (BI), which should, according to its advocates, replace all the currently used social transfers and radically simplify social security system. This thesis is studying the possibility of implementation of BI in the Czech Republic. Theoretical part summarizes pros and cons of BI and compares it to its alternatives, above all to a negative income tax. Apart from the common arguments this thesis covers also the perspective of behavioural economics, for example the effect of prospect theory on the subjective wellbeing of social transfers recipients. Applied part of this thesis is first paying attention to examples of real-world applications of BI and experimental projects, after that costs of implementation of basic income in the Czech Republic are modelled. Altogether 25 standard models of BI, and additional 4 models of an alternative system I have proposed, are calculated. Results of my calculations show the extreme costs of social programs based on BI.
Klíčová slova: social transfers; taxation; basic income; Czech Republic

Studijní program / obor: Ekonomie a hospodářská správa/Hospodářská politika
Fakulta: Národohospodářská fakulta
Katedra: Katedra hospodářské a sociální politiky