Řízení rizik v leasingové společnosti

Název práce: Řízení rizik v leasingové společnosti
Autor(ka) práce: Novotný, Tomáš
Vedoucí práce: Brada, Jaroslav
Oponenti práce: Ševčíková, Kateřina
Diplomová práce popisuje proces řízení úvěrového rizika v leasingových společnostech. V práci je postupně představován vývoj leasingového trhu v České republice, hlavní nabízené finanční produkty, jejich výhody a nevýhody a porovnání schvalovacího procesu v leasingové společnosti a bance. Další část práce je věnovaná definici, klasifikaci a kvantifikaci různých rizik, se kterými se můžeme při schvalovacím procesu setkat. Hlavní část je pak věnována popisu celého schvalovacího procesu na praktickém příkladě. Důraz je kladen na analýzu klienta, předmětu financování a způsobu zajištění potencionálních rizik. V práci jsem se snažil o vytvoření jednotného uceleného systému, který by mohl být uplatněný při posuzování úvěrového rizika v leasingové společnosti. Metodologické prvky, které jsem v mé práci použil, jsou převážně analýzy, komparace a následné dedukce.
Klíčová slova: leasing; úvěrové riziko; řízení úvěrového rizika
Název práce: Risk management in a leasing company
Autor(ka) práce: Novotný, Tomáš
Vedoucí práce: Brada, Jaroslav
Oponenti práce: Ševčíková, Kateřina
This diploma thesis describes the process of credit risk management in leasing companies. The thesis presents the development of the leasing market in the Czech Republic, leased financial products, their advantages and disadvantages and the comparison of the approval process in leasing companies and banks. The next part is focused on definition, classification and quantification of various risks that we can count during the approval process. The main part is then devoted to describing the whole approval process in the practical case. Emphasis is focused on the client's analysis, the subject of financing and the way of securing potential risks. In the thesis, I tried to create a unified system that could be applied in the credit risk management for a leasing company. The work contains mainy research methods such as analyses, comparison and deductions.
Klíčová slova: credit risk management; credit risk; lease

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky